Matura coraz bliżej – co robić?

Matura coraz bliżej – co robić?

Matura coraz bliżej, a Ty wciąż nie rozpocząłeś przygotowań? Przeraża Cię wizja egzaminu, ale nie wiesz, od czego zacząć naukę?
Skorzystaj z naszych wskazówek i zdaj dobrze maturę.

Najpierw pomyśl…

Wypisz sobie na kartce wszystkie przedmioty, które zdajesz na maturze. Określ, które z nich są dla Ciebie najistotniejsze. Być może na wybrany przez Ciebie kierunek studiów najbardziej liczy się wynik z matematyki, więc nie poświęcaj zbyt wiele czasu biologii. Sprawdź to teraz!
Rozwiąż po dwa arkusze maturalne z ubiegłych lat i szczerze przyznaj przed samym sobą, co sprawia Ci najwięcej trudności. Arkusze znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej.
Przejrzyj informatory maturalne, listę lektur do egzaminu z polskiego, a w razie potrzeby zerknij do podstawy programowej, np. na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Musisz mieć jasność, co powinieneś umieć, żeby rozpocząć efektywne powtórki.

Zmotywuj się!

Przede wszystkim uświadom sobie, że od egzaminu maturalnego wiele zależy i wykorzystaj to jako motywator. Skoro matura pozwoli Ci dostać się na wymarzony kierunek studiów, to zdecydowanie warto poświęcić czas na naukę.
Po zdanym egzaminie czekają na Ciebie najdłuższe wakacje życia. Niech ta myśl osłodzi Ci trudne wieczory spędzone nad zbiorem zadań z matematyki.
W zmotywowaniu się do nauki mogą pomóc drobne zakupy. Kup ładny zeszyt do notowania najważniejszych informacji, kalendarzyk do planowania przygotowań, fajne długopisy czy flamastry. Nauka od razu wyda Ci się przyjemniejsza, gdy będziesz mógł pisać w nowym notesie czy podkreślać ważne informacje nowym cienkopisem. Nie będziesz miał też wymówki, że nie masz odpowiednich narzędzi do zdobywania wiedzy.

Zaplanuj naukę

Określ liczbę godzin w tygodniu, jaką jesteś gotów przeznaczyć na dany przedmiot. Zastanów się, czy będziesz potrzebować korepetycji i jaką maksymalnie kwotę na nie wydasz. Pamiętaj, że nawet najlepszy kurs maturalny nie zapewni Ci dobrych wyników na maturze, jeśli nie będziesz pracować.
Rozplanuj codzienną naukę, nie zapominając o przerwach. Na pewno nie uda Ci się zawsze w 100% dotrzymać planu, ale zanotowanie godzin uczenia się zwiększy szanse, że usiądziesz w końcu do książek.

Przygotuj materiały

Posegreguj notatki i książki na stosy według przedmiotów. Przejrzyj każdy z nich i wybierz materiały przydatne do nauki. Nie łudź się, że zdążysz przerobić pięć zbiorów zadań z matematyki. Wybierz jeden lub dwa, ale rób zadania systematycznie i ze zrozumieniem. W razie potrzeby zakup repetytoria. Mają dokładnie to, czego potrzebujesz w skróconej formie, a czasu nie zostało już wiele.
Każdego dnia przed nauką ułóż na posprzątanym biurku przybory do pisania, książki i zeszyt z notatkami.
Polecamy Ci odłożyć telefon na kilka godzin i korzystać z niego w przerwach od nauki.

Ucz się

No cóż… Może spodziewałeś się, że w tym artykule odnajdziesz magiczne zaklęcie, które pozwoli Ci bez wysiłku zdać maturę, ale niestety prawda jest taka, że musisz choć troszkę się pouczyć.
Nie załamuj się jednak. Chodziłeś do szkoły przez tyle lat, więc coś na pewno już umiesz.
Najpierw zapoznaj się z teorią, a potem przejdź do zadań i arkuszy maturalnych. Ale jeśli matura już za moment, a Ty wciąż nie zacząłeś powtarzać, zabierz się od razu za ćwiczenia. Może nie zdążysz już przeczytać wszystkich lektur i zapamiętać dat istotnych bitew, ale poznasz typy zadań maturalnych i z nich również czegoś się nauczysz.

A na egzaminie myśl logicznie i czytaj polecenia. Wiemy, że każdy Ci to powtarza, ale to naprawdę klucz do sukcesu.
Powodzenia na maturze!