Związek z opiekunem – rozwinięcie

Opiekun widzi w tobie przedłużenie swojej własnej osoby. Wszystkie twoje działania wpływają na jego karierę. Jeżeli masz swojego opiekuna, powinieneś zrozumieć, dlaczego angażuje się w taki związek i jaką odniesie korzyść, pomagając tobie. Jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, usiądź j zrób to teraz. To jest związek, w którym nie można improwizować.

Panuje powszechne przekonanie, że opiekun to bezinteresowny, stary dinozaur, który wygładza wyboistą drogę twojej kariery tylko po to, by radować się twoim sukcesem. To przekonanie jest nad wyraz prostoduszne i nie musi być fałszywe. Twój sukces to sukces twojego opiekuna łub opiekunki. Wychowanie gromadki młodych kierowników wydziałów może stanowić prawdziwy plus w karierze starszego menedżera i być niezłą podstawą do skoku na stanowisko dyrektora. Ale zdarza się, że przyjęcie pisklęcia pod swoje skrzydła staje się kamieniem młyńskim u szyi.

Efekty i korzyści związku oraz to, kto, jak i dlaczego wybiera opiekuna zostały już obszernie omówione. Rzadko natomiast mówi się o regułach rządzących tym układem. Z punktu widzenia opiekuna oczywistą podstawą takiego związku jest dominacja. Jedno jest pewne: opiekun jest dinozaurem, który ma przewagę, i ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Ścisłe znaczenie tego faktu to temat otwarty, lecz rzadko omawiany. Zyskiem jest lojalność. „Nie pytaj, co twój opiekun może zrobić dla ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla swojego opiekuna.”

W każdym stadium twojego związku z opiekunem musi pracować kora mózgowa, ponieważ ludzie nie są zaprogramowani tak, by umieć angażować się w ten związek. Wzory czerpie się zwykle z relacji między rodzicami i dziećmi lub z zalotów.

Kiedy ty i twój opiekun ustanawiacie korzystną więź, myśl o niej w kategoriach umowy. Ważne jest, by w tej sytuacji zadać stare, wypróbowane pytanie: „Czego ode mnie oczekujesz?” Wysłuchaj odpowiedzi z uwagą, ponieważ w ten sposób zostanie zawarta umowa. Ślepa akceptacja opiekuna w roli rodzica nie jest dobrym wyjściem, zwłaszcza w przypadku, gdy opiekun już na początku wydaje się apodyktyczny.

Rozwijanie takiego związku z opiekunem, o jakim piszą w książkach, wymaga pracy i wzajemnego zaangażowania. Jeżeli jesteś opiekunem, zastanów się, czego spodziewasz się po tym związku. Przyjmując zobowiązania w sposób nieświadomy, możesz w efekcie uwikłać się w niejasną więź emocjonalną, która będzie się umacniać i, jak to bywa w rodzinie, zaowocuje poczuciem winy, gniewem i nie wyrażonymi oczekiwaniami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>