Znudzenie może prowadzić do nadużywania władzy

Dinozaur, który rządzi, robi, co chce i, pragnąc rozproszyć nudę, ucieka się czasami do skomplikowanych gier z udziałem swoich podwładnych. Odkąd Zeus zaczął uganiać się za ziemiankami, wtrącanie się w sprawy śmiertelników stało się ulubionym sportem bogów.

Złudzenia intymności mogą dostarczać romanse. Ludzie, którym brak przyjaciół, często angażują się w romanse stanowiące substytut przyjaźni. Są to jednak związki krótkotrwałe i, zamiast rozwiązywać problemy, powodują inne, prowadzące do jeszcze głębszego osamotnienia partnerów. (Kwestię, dlaczego ludzie angażują się w romanse w pracy, omawiamy w rozdziale 25.)

Kiedy człowiek przyzwyczaja się do koncentracji uwagi na innych sprawach i zapomina o codziennych kontaktach z ludźmi, narastają problemy małżeńskie i rodzinne. Zaczynasz łatwo ulegać irytacji, kiedy inni czegoś chcą, a na ciebie czeka ważna praca.

Inną oznaką izolacji emocjonalnej może być nadużywanie alkoholu. Powrót do domu i picie staje się nawykiem. Nie pijaństwo, ale regularne picie w pojedynkę, dopóki nie nadejdzie sen. Następnego ranka ten samotny cykl zaczyna się na nowo.

Urzędnicy pozbawieni podpory duchowej często mają uczucie, że nie ma nikogo, z kim mogliby naprawdę porozmawiać i nikt ich naprawdę nie rozumie. Nie przyjdzie im do głowy, że, aby być rozumianym, trzeba najpierw udzielić wyjaśnień.

Często ukrywają własną samotność sami przed sobą, uzależniając się nadmiernie od jednej osoby – współmałżonka lub podwładnego. Ten rodzaj nadmiernej zależności może prowadzić do małej tyranii, rozdmuchiwania najmniejszego drobiazgu i żądaniu, by druga osoba była zawsze pod ręką, na każde skinienie. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie skutki wywierają takie wymagania na małżeństwo lub stosunki w pracy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>