Zmniejszona zdolność koncentracji

By skoncentrować się i myśleć, umysł musi być w doskonałym stanie. Ludzie, których umysły stają się ospałe, mają niewielką podzielność uwagi i trudności z koncentracją. Często ukrywają ten stan, zasłaniając się nadmiarem zajęć albo spraw, które muszą przemyśleć. W rzeczywistości – potrafią skupić się tylko na jednej. Jeżeli twój umysł jest w złej formie, spróbuj skorzystać z Umysłowego Aerobiku Bernsteina:

Postaraj się stale uczyć czegoś nowego. Mniej więcej raz w miesiącu przeczytaj książkę, której autor demonstruje przekonania polityczne różne od twoich. Mężczyźni, czytajcie książki feministyczne. Kobiety, czytajcie Hemingwaya. Przeczytaj cokolwiek spoza obszaru twoich zainteresowań. Dobra tu będzie poezja, ponieważ można sądzić, że wykracza poza obszar zainteresowań nas wszystkich. A jednak nawet najgorsza poezja jest ludzkim osiągnięciem, które ma najmniej wspólnego z Mózgiem Dinozaura.

Zapisz się na kurs. Utrzymuj dobrą formę, próbując nowych rzeczy. Wprowadzaj nowe tematy do rozmów. Podejmij ryzyko, że w danej sprawie nie będziesz autorytetem.

Łam rutynę. Spotykaj się z nowymi ludźmi. Oglądaj inne programy telewizyjne albo nie oglądaj telewizji przez jakiś czas. Postaraj się nie używać ciągle tych samych zwrotów w wypowiedziach. Idź do pracy inną drogą.

Dla odmiany – słuchaj. Dinozaury o niemrawych umysłach nie słuchają nikogo. Wiedzą, co inni zamierzają powiedzieć, i wiedzą, co jest prawdziwe. Słuchanie jest dla nich stratą czasu. Słuchanie nie ma żadnego sensu, kiedy wie się już wszystko.

Także i słuchanie może być nowym i inspirującym doświadczeniem, zwłaszcza gdy ludzie mówią na twój temat. Możesz poprosić współmałżonka lub przyjaciół, by porozmawiali z tobą o twoich nawykach myślowych i powiedzieli, czy kierujesz się rutyną. Może twoi znajomi także odczuwają podobny umysłowy zastój i wspólnie opracujecie jakiś program ćwiczeń umysłowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>