Zla praca

Przyjrzyjmy się teraz osobie, która utrudnia sobie własną karierę, nie angażując się w to, co sama nazywa Złą Pracą. Sarah jest przekonana, że zrobi szybką karierę, gdy tylko znajdzie właściwą pracę. Ma dyplom znanej szkoły biznesu i jest ekspertem do spraw organizacji systemów informacyjnych. Do tej pory była zatrudniona w czterech różnych przedsiębiorstwach.

W każdej pracy wyrażano się najpierw o Sarah z zachwytem i obiecywano realizację jej pomysłu dotyczącego zarządzania systemem informacji. Po pewnym czasie jednak Sarah zauważyła, że pracownicy stawiają opór, a zarząd nie udziela jej zbyt wielkiego poparcia.

Sarah ma uczucie, że ludzie, którym przedstawiała swój pomysł, są bardziej zajęci zabawą w politykę niż wprowadzeniem systemu, jaki chciała im zaproponować. Kończy się zawsze tym, że pragnie, by wszyscy dali jej spokój i pozwolili robić to, do czego jest przygotowana. Uważa, że opór, który napotyka, bierze się z niewiedzy. Organizacja systemów informacyjnych to najnowszy wynalazek i potrzebuje go każda firma. Drażni ją konserwatyzm myślenia w przedsiębiorstwach, dla których pracowała. Ma nadzieję, że jej zdolności zostaną zauważone i docenione, kiedy znajdzie sobie pracę w dużej i nowoczesnej kompanii.

Sarah nie zdaje sobie sprawy z tego, że każda praca ma dwa aspekty – formalny i nieformalny. Aspekt formalny to czynności, za które ci płacą, na przykład projektowanie i prowadzenie systemu informacyjnego zarządzania. Aspekt nieformalny to praca, którą trzeba wykonać, by umożliwiono ci wykonanie twojej roboty. W większości przedsiębiorstw oznacza to politykę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>