Zjawiska obwiniania i narzekania

Spójrzmy teraz na idące w parze zjawiska obwiniania i narzekania i spróbujmy znaleźć sposób, by je zwalczyć – tak w sobie, jak i w innych. Najpierw w samych sobie:

– 1. Kiedy zaczniesz myśleć w kategoriach winy, zadaj sobie pytanie: „Co mi to da, że znajdę winnego? Co zyskam, karząc kogoś za to? Czy, myśląc w ten sposób, odniosę jakąś korzyść?”

Jeżeli nie jesteś zadowolony z odpowiedzi, zapytaj: „Czy mogę inaczej spojrzeć na sytuację? Czy mogę nauczyć się czegoś na jej podstawie? Czy znalezienie winnego naprawdę ją polepszy?”

– 2. Analizuj swoje cele. Gdy zauważysz, że narzekasz albo obarczasz kogoś winą, zapytaj: „Dlaczego o tym mówię? Jaki mam w tym cel? Jaki efekt wywrze to, co mówię, na ludziach, którzy mnie słuchają? Jakiej reakcji oczekuję? Czy chcę, żeby zgodzili się z moją opinią albo uratowali mnie? Czy chcę odwrócić ich uwagę od własnej osoby i skłonić do ataku na kogoś innego? Co chcę zyskać? Czy robię coś naprawdę, czy tylko udaję, że robię?”. Zdecyduj, jakie działania należy podjąć, żeby poprawić sytuację. Wykonaj je albo siedź cicho.

– 3. Zwróć uwagę na programy, które powtarza twój umysł, i naucz się zmieniać kanał wewnętrznej telewizji. Powtarzanie sobie tych samych historyjek zmartwi cię i rozzłości jeszcze bardziej.

Jeżeli chcesz, wypróbuj następującą technikę powstrzymywania się od takich myśli. Załóż gumkę na nadgarstek. Za każdym razem, kiedy stwierdzisz, że powtarzasz jedną z obwiniająco-narzekających taśm, pociągnij gumkę i strzel nią w rękę. To urządzenie pomaga skoncentrować się na decyzjach dotyczących konkretnych działań.

– 4. Przeanalizuj własne myśli i zadaj sobie pytanie, czy umiesz przebaczać. Dla większości z nas wybaczanie wymaga skupienia się na zaletach danej osoby i naszych uczuciach przywiązania do niej lub do niego. Obarczanie winą kończy się ostatecznie odrzuceniem lub zniszczeniem kogoś. Jeżeli pomyślisz o zaletach danej osoby, chęć zniszczenia może się zmniejszyć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>