Zjawiska obwiniania i narzekania – rozwinięcie

Są ludzie, którzy mają skłonność do obwiniania samych siebie w przypadku niepowodzeń w pracy. W istocie dzielą samych siebie na dwie różne osoby: jedna to „ja”, druga – „nie ja”. Potem starają się przepędzić lub ukarać „nie ja”, co kończy się poczuciem winy.

Tam, gdzie jest wina, jest i odraza do tego, co sprawia, że czujemy się winni – do kogoś lub czegoś z zewnątrz lub do siebie samych. Wewnętrzny podział osobowości na część dobrą i złą to istota nerwicy. Umiejętność wybaczania sobie, tak jak umiejętność wybaczania innym, jest podstawą zdrowia psychicznego. Oto sposoby postępowania z ludźmi, którzy szukają winnych i narzekają:

– 1. Trenuj „twórczą obojętność”. Jeżeli otacza cię tłum ludzi, którzy wrzeszczą, ryczą i domagają się czyjejś głowy, siedź spokojnie. Taka reakcja jest znacznie bardziej twórcza i lepiej przemyślana niż zgadzanie się z nimi.

– 2. Odpowiadaj dobrem na zło. Jeżeli ktoś narzeka, postaraj się pokazać mu dobrą stronę sprawy. Dzięki temu dana osoba może przestać narzekać i zacząć myśleć. (Oczywiście może cię także zaatakować.) Jeżeli przestanie jęczeć i pomyśli, oznacza to, że jej Mózg Dinozaura wyłącza się, a włącza się kora mózgowa.

Odpowiadanie dobrem na zło jest także skutecznym sposobem zadbania o własną skórę. Ludzie, przypominając sobie później daną sytuację, ujrzą w tobie jedyną osobę, która nie straciła głowy. Kiedy wszyscy odzyskają spokój, mogą uznać, że to ty nadajesz się na przywódcę.

– 3. Kiedy ludzie przychodzą do ciebie, oczekując, że zgodzisz się z nimi albo wybawisz ich z kłopotu, zadaj magiczne pytanie: „Co zamierzasz zrobić w tej sprawie?” Jeżeli spodziewali się, że obarczą cię swoim problemem, to pytanie zniweczy owe plany. Zmusisz ich, by – posługując się korą mózgową – dokładnie przemyśleli daną sprawę i swoje oczekiwania. Nie masz wielkiego wpływu na to, w jaki sposób ludzie tworzą własny świat. Nie musisz jednak przyjmować ich wyobrażeń za swoje.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>