Wygrywanie a Móżg Dinozaura

Nieokiełznana rywalizacja działa destruktywnie. Mózg Dinozaura jest tak zaprogramowany, że ludzie będą walczyć o władzę, jeżeli hierarchia nie będzie dość przejrzysta. W niektórych przedsiębiorstwach uważa się, że mordercza walka jest dobrym treningiem menedżerskim, w istocie – jedynym treningiem, który się liczy, W innych uznaje się ją za działanie w złym guście.

Peter to Pan Rywal. Jego motto brzmi: ..Gra się po to, żeby wygrać”. Żadna sprawa nie jest zbyt drobna. Peter jest zwolennikiem konserwatyzmu w kwestiach finansowych i trzyma wszystkich krótko. Zawsze ma na uwadze zysk swojego wydziału. Jeżeli zysk nie jest dobry, bezlitośnie ogranicza wydatki.

Na zebraniach Peter z wielką rozkoszą robi z ludzi głupków. Zawsze ma ostatnie słowo. Przemawiając używa niemal wyłącznie metafor z dziedziny sportu i quasi- wojskowego żargonu. Lubi mówić, że da wszystkim popalić, co oznacza, że chce ich dotknąć i pokazać, kto tu rządzi. (Skoro o rządzeniu mowa, gdy szef jest w pobliżu, Peter staje się nad wyraz uprzejmy i troskliwy. Mówiąc łagodnie, jego zachowanie można określić jako wazeliniarstwo.)

Peter wygrywa wiele potyczek, ale przegrywa bitwę. Podwładni nie mają do niego zaufania nie są w stosunku do niego lojalni. Wiedzą, że nie są niezastąpieni, więc dbają tylko o własne interesy. Pracownicy równi mu rangą widzą w nim człowieka, który gotów jest zadać cios w plecy, gdyby ktoś dał mu do ręki wystarczająco ostry spinacz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>