Walka

Ludzie skłonni do walki nieustannie rywalizują z innymi, nawet w sprawach bez znaczenia. Cokolwiek robią, zawsze chcą wygrywać. Nie potrafią przegrywać nawet wtedy, gdy bawią się z własnymi dziećmi. Są to ludzie, którzy wolą mieć rację niż szczęście.

Są zawsze pod presją czasu. Posługują się impulsywnym schematem Mózgu Dinozaura i ze złością rozprawiają się z każdą przeszkodą i zwłoką. Jeżeli coś stanie im na drodze lub oddzieli od bezpośredniego celu, wpadną w szał, będą wrzeszczeć lub spróbują roznieść to na kawałki.

Bojownicy są zazwyczaj niezwykle wyczuleni na wszystko, co może stanowić zagrożenie. Wszystko dotyczy ich osobiście, wszystko należy zapamiętać, W każdej sprawie, choćby i najdrobniejszej, musi być zwycięzca i zwyciężony. Możesz być pewny, że bojownik nie zamierza przegrać.

Jest niemal fizyczną niemożliwością, by tacy ludzie przeszli obok kogoś lub czegoś obojętnie. Spodziewają się, że inni będą im przeszkadzać albo z nimi walczyć i, jak widzimy, skutek jest często dokładnie taki, jakiego oczekują.

Bojownicy sądzą, że wszyscy wokoło stosują ich reguły gry. Często można usłyszeć, jak mówią: „Człowiek człowiekowi wilkiem” albo „Oko za oko, ząb za ząb”. Bywają prostaccy i atakują każdego, kto ośmieli się ich krytykować.

Ludzie ordynarni sami nie uważają się za takich, może dlatego, że nikt im nigdy nie powiedział, jacy naprawdę są. (Oczywiście że nie – wszyscy boją się ich wrzasku.) Kiedy czytałem autobiografię Lee Iaccoki, wydawało mi się, że był niezwykle ordynarnym człowiekiem. Ciekawe, że tak niewiele mówi o wpływie swojego grubiaństwa na innych ludzi. Ale czy ktoś odważyłby się powiedzieć mu prosto w oczy, jakim jest gburem?

Bojownicy są bardzo podobni do wrogo nastawionych jednostek typu A – ludzi skłonnych do zawałów serca. Nie jest przedmiotem tej książki omawianie różnic między typem A i typem B, ale, jeśli to dotyczy ciebie, zechcesz zapewne dowiedzieć się, jakie problemy zdrowotne wiążą się z wrogością i agresywnym usposobieniem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>