W jaki sposób można ocenić, czy gniew jest siłą pozytywną?

To kwestia czysto subiektywna. Są ludzie, którzy uważają swój gniew za pozytywny, ponieważ jest produktywny: dzięki niemu otrzymują to, czego chcą. Problem polega na tym, że nawet jeśli dostają w ten sposób to, czego chcą, dzieje się to kosztem zaufania i szacunku kolegów. Jeżeli jesteś arogancki i wybuchowy, nikt nie przyjdzie do ciebie, żeby to powiedzieć, ponieważ wszyscy boją się twojego wybuchu. Musisz sam zastanowić się nad swoim gniewem i podjąć decyzję. Możesz zdecydować, czy twój gniew jest siłą pozytywną, biorąc pod uwagę następujące sprawy:

Częstotliwość. Każdy z nas może wybuchnąć gniewem od czasu do czasu, ale jest wielka różnica między kimś, kto wybucha dwa razy do roku i kimś, kto eksploduje dwa razy dziennie. Trudno określić, gdzie przebiega granica, ale jeżeli tracisz panowanie nad sobą rzadziej niż raz w miesiącu (mam tu na myśli prawdziwy brak opanowania, a nie kilka okrzyków gniewu tu i tam), prawdopodobnie jesteś w normie.

Przyczyna. Czy wiesz, dlaczego albo po co wpadasz w gniew? Większość ludzi gniewa się ciągle na cały świat i wyładowuje swoją wściekłość na pierwszym lepszym biedaku, który popełni błąd.

Proporcje. Czy nasilenie objawianego przez ciebie gniewu odpowiada sytuacji, czy rozdmuchujesz drobiazgi ponad wszelkie granice?

Kierunek. Czy wrzeszczysz na osobę, która wywołała twój gniew, czy czepiasz się kogo innego w zastępstwie, czy może narzekasz na niesprawiedliwość, której doznałeś od kogoś, komu boisz się stawić czoło?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>