Unikanie Reakcji Gada część 2

Powstrzymaj się od natychmiastowej reakcji. Nawet gdy masz wspaniałą replikę na końcu języka, nie wygłaszaj jej! Twoja pierwsza odpowiedź będzie niemal zawsze reakcją walki lub ucieczki, sterowaną Mózgiem Dinozaura.

– „Co ty powiesz?!”

– „Wcale nie!”

– „Przedtem o tym nie mówiłeś!”

– „Te wyliczenia są złe!”

– „Mówiłem już, że…”

Wszystkie te wypowiedzi są przykładem zaczepno-obronnej Reakcji Gada i mogą tylko jeszcze bardziej rozwścieczyć drugą osobę. Kiedy ktoś jest na ciebie zły, musisz także zastanowić się nad strategią. Nie ma sensu poddawać się lub dawać drugiej osobie do zrozumienia, że się martwisz, dopóki dokładnie nie przemyślisz sprawy. Niech inni wyciągają pochopne wnioski. Dinozaur, który trzyma najdłuższy sznurek, w rezultacie często dynda na jego końcu.

Zadaj sobie pytanie: „Do czego zmierzam?”. Uzależnij swe działania od zaplanowanych celów. Przemyśl dokładnie sytuację, zanim zdobędziesz się na reakcję. Jeżeli druga osoba wrzeszczy, nie rób nic, dopóki nie zmusisz jej, by przestała. Mów cicho i poproś, by się uspokoiła, jeżeli ci wypada.

Proszę ludzi: „Bądź tak dobry i nie wrzeszcz”, ale czasami takim sformułowaniem można sobie napytać biedy. Zamiast tego spróbuj poprosić: „Czy mógłbyś powtórzyć to trochę wolniej? (Czy próbowałeś kiedyś wolniej wrzeszczeć?) W ten sposób druga osoba będzie mogła skoncentrować się na przedmiocie dyskusji, nie na poziomie decybeli. Ciche, spokojne zachowanie jest twoim największym atutem. Pewien rabin powiedział kiedyś: „Spokojna odpowiedź odwraca gniew”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>