Ucieczka a Móżg Dinozaura

Ten element Reakcji Potrójnego U jest związany ze strategiami unikania, które mogą przybierać różne formy, włącznie z odkładaniem spraw na później, ociąganiem się, ucieczką i chorobą. Ucieczka zawsze polega na wyborze łatwiejszej z dwu dróg, nawet gdy zdajesz sobie sprawę z tego, że droga trudniejsza jest dla ciebie lepsza. Charakterystycznym sposobem ujmowania spraw jest w tym wypadku niezdecydowanie.

Artur jest bystry. Wszyscy wiedzą to równie dobrze, jak on sam. Mógłby być kimś więcej niż kontrolerem produkcji. Rozmawiał na temat innego stanowiska i zwiększonych obowiązków, a nawet udało mu się awansować w swoim własnym przedsiębiorstwie. Jednak najczęściej na dwa dni przed rozpoczęciem nowej pracy Artur rezygnuje, ponieważ wie, że nie będzie w stanie jej podołać. Raz nawet zrezygnował z nowego zajęcia po tygodniu i poprosił o przeniesienie go na dawne stanowisko. Powiedział, że nie potrafi znieść takiego napięcia i stwierdził: ..Po co mi taka nerwowa praca? Nie jestem ambitny”.

Chociaż Artur nie przestaje myśleć o innych zajęciach, które mógłby wykonywać i o sposobach wykorzystania swoich zdolności, wszyscy wiedzą, że dociągnie do emerytury na obecnym stanowisku.

Ludzie łudzą się często, że życie stawia ich przed możliwością dobrych i złych wyborów i sądzą, że powinni umieć ocenić swój wybór przed jego dokonaniem. Jednakże w naszym skomplikowanym świecie znacznie częściej musimy decydować się na coś, co dopiero później, dzięki naszemu zaangażowaniu, może okazać się wyborem słusznym. Każda opcja może okazać się prawidłowa, jeśli chcemy, by taka była. Problemy powstają wtedy, kiedy decyzji nie podejmuje się nigdy lub zmienia się ją, nie biorąc pod uwagę jasno wytyczonego celu działania.

Inny popularny sposób postępowania polega na tym, że jest się zbyt zajętym, by zrobić to, czego się obawiamy. Dotyczy to zwłaszcza ludzi impulsywnych. Ich Mózgi Dinozaurów zawsze wskazują im nowe pilne zadania, powstrzymujące przed wykonaniem ważniejszej pracy, która, przy okazji, jest także trudniejsza i bardziej ryzykowna.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>