Ucieczka a Móżg Dinozaura część 2

Deb, zapytana jak sobie radzi, odpowiada zawsze: „Jestem strasznie zajęta. Muszę pędzić”. Zawsze ma jakieś sprawy do załatwienia i, patrząc na nią, można by sądzić, że ma spore osiągnięcia. W istocie Deb zajmuje się mnóstwem łatwych i niezbyt ryzykownych operacji. Obszerne sprawozdanie na temat sprzedaży, która powinna dostarczyć pod koniec kwartału, leży pod stosem nieistotnych notatek. Będzie musiała prosić o przedłużenie terminu oddania raportu, ponieważ jest zbyt zajęta, by skończyć go na czas.

Prawdziwy problem Deb polega na tym, że wszystkie inne sprawy uznała za ważniejsze niż sprawozdanie, które jest trudne i wymaga wysiłku. Właśnie dlatego tak wielu ludzi ma problemy z organizacją czasu. Sam czas nie stwarza problemów organizacyjnych, ponieważ daje się przewidzieć. Nie można sprawić, by doba miała dwadzieścia pięć godzin. Istotny problem to hierarchia ważności zadań.

Mózg Dinozaura podpowiada ci, że na początku należy załatwić sprawy najprostsze i najmniej denerwujące, lub uporać się z doskoku z tym, co w danej chwili najbardziej rzuca się w oczy. Można zgłębić tajemnicę dobrego organizowania czasu, jeżeli uświadomimy sobie istnienie Mózgu Dinozaura i nauczymy się nim kierować.

Inna strategia ucieczki polega na założeniu, że nie jesteś zdolny do działania, ponieważ wszystkim kieruje ktoś inny. Mark wie, co trzeba zrobić, żeby sprzedać nieruchomość, ale rynek jest coraz bardziej niepewny. Stopa procentowa nie jest ustabilizowana i ciągle jeszcze panuje recesja, W dodatku wszystko zależy od znajomości, a Mark dopiero założył interes. Myśli o tym wszystkim, siedząc w biurze i czekając, że ktoś do niego zadzwoni.

Co masz robić, jeżeli stosujesz uniki? Odpowiedź jest prosta, ale pewnie ci się nie spodoba. Musisz wyznaczyć sobie hierarchię ważności spraw i przestrzegać jej. Jeżeli są dwie drogi – łatwa i trudna, wybierz trudną. Znając twój sposób postępowania, można być pewnym, że ta trudna będzie dla ciebie lepsza.

Kiedy Mózg Dinozaura podpowiada ci, że dany wybór jest słuszny, a wiesz przy tym, iż jest to wybór najłatwiejszy, powiedz: „Precz, szatanie!” i puść jego propozycję mimo uszu.

Ćwicz podejmowanie decyzji i trwanie przy nich, niezależnie od wszystkiego, przez pewien czas. Mam tu na myśli dłuższy czas, na przykład sześć miesięcy albo rok. Mózg Dinozaura musi zrozumieć, że decyzje kory mózgowej są ważne i obowiązujące. Zacznij od drobnych wyborów i przejdź do trudniejszych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>