Trwałość zwyczaju

Dinozaury to stworzenia, które mają swoje zwyczaje, a ich mózgi potrafią nadawać zwyczajom moc prawdy. Gad będzie robił to samo, w ten sam sposób i z tego samego powodu dopóty, dopóki zwyczaj nie stanie się jedynym sposobem wykonania owej czynności. Jeżeli mi nie wierzysz, przypomnij sobie, jak się czułeś, kiedy znajomy postanowił odwieźć cię do pracy drogą inną niż zwykle.

Kiedy przyszła kolej na ciebie, wybrałeś zapewne znowu dawną drogę, nawet jeśli tamta okazała się krótsza i nie trzeba było zatrzymywać się tak często na światłach. Kiedy nabierzemy już pewnych przyzwyczajeń, nie poddajemy ich w wątpliwość, lecz odnosimy się do nich z szacunkiem.

Dopóki nie zastanowisz się nad tym poważnie, nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele czasu spędzasz, posługując się automatycznym pilotem. Kiedy opanujesz już pewną złożoną czynność, na przykład jazdę na rowerze lub obsługę machiny interesów, nie powtarzasz sobie za każdym razem, co masz robić. Robisz to i już.

Zwyczaje są znacznie bardziej efektywne niż nieustanne rozmyślanie o tej samej serii czynności. Nie trzeba ciągle na nowo wynajdywać koła. A jednak polegając na przyzwyczajeniach, można popaść w znudzenie rutyną i stracić elastyczność.

Nie tylko jednostki mają swoje obyczaje. Także i grupy mogą kierować się nawykami. Pomyśl, na przykład, o schemacie zwykłego zebrania wydziału. Czy porządek jest zawsze taki sam? Czy potrafisz przewidzieć, kto gdzie usiądzie i co powie, jakie sprawy wynikną, kto będzie się sprzeciwiał, a kto wyrazi zgodę na wszystko?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>