Trudności z etyką

Nie są one w żadnym wypadku udziałem wszystkich ludzi impulsywnych. Są jednak i amatorzy własnej adrenaliny, dla których nieuczciwy zysk jest źródłem takiego podniecenia, jakiego nie jest w stanie wywołać postępowanie zgodne z prawem. Problemy etyczne są częstym rezultatem stylu działania Mózgu Dinozaura.

Różnorodne odmiany etyki polegają na utrzymywaniu kilku odmiennych elementów w stanie równowagi i decydowaniu, który z nich jest najważniejszy. Nie jest to możliwe, gdy Mózg Dinozaura pracuje pełną parą. Koncentruje się on w danej chwili tylko na jednym rodzaju potrzeb. Prowadzi to niejednokrotnie do decyzji, które pociągają za sobą skutki etyczne.

Art kieruje jednym z wydziałów. Wydział musi przynosić zyski. Na Arta wywiera się znaczną presję, by wyniki były dobre. Kiedyś przypadkiem dwa razy wpisał tę samą pozycję do rachunku i nikt tego nie zauważył. Od tej pory do kolejnych rachunków Art dodaje jedną lub dwie pozycje: 87 dolarów 50 centów za młotek o wymyślnej nazwie, 10 dolarów za każdy gwóźdź o wartości 10 centów, 180 dolarów za trzy śruby i nakrętki. Stwierdził, że w rachunku złożonym z licznych pozycji można wiele ukryć. Na początku uwalniał się w ten sposób od napięcia. Z czasem stało się to niezwykle podniecające. Najbardziej ekscytujące okazało się natomiast sześć lat później, gdy zarząd postanowił sprawdzić wszystkie rachunki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>