Teatrzyk Zielona Gęś - Szkoła nr5

Teatrzyk Zielona Gęś

SPORTOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 > Podróże literackie

Teatrzyk Zielona Gęś kl.6c

Dnia 24.01.2014. na lekcji języka polskiego mieliśmy okazję obejrzeć trzy uczennice: Martynę Przewoźniak, Olę Pielach oraz Wiktorię Groszyk w absolutnie aktorskiej kreacji. Przygotowane trzy scenki z Tetrzyku Zielona Gęś K.I.Gałczyńskiego, a więc szczypta absurdalnego humoru i piękna polszczyzna, sprawiły, że brzuchy bolały nas ze śmiechu! Obejrzeliśmy: „Cierpliwego petenta”, „Odę do młodości” i „Żarłoczną Ewę”. Dziękujemy i prosimy o jeszcze.

A oto notatka dla utrwalenia:
"Teatrzyk Zielona Gęś" miał swoją premierę w 1946 roku. Każdego tygodnia scenki z „Zielonej Gęsi” publikowane były na ostatniej stronie”Przekroju”. „Najmniejszy teatrzyk świata” zdobył wielką popularność i uznanie. Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim „Teatrzyku” stworzył postacie barwne, odzwierciedlające cechy Polaków, groteskowe i śmieszne w swoich działaniach. Najważniejsi bohaterowie to: Alojzy Gżegżółka
szczery młodzieniec uwydatniający wady społeczeństwa, Fafik pies redakcyjny, wierny „Zielonej Gęsi”, Osiołek Porfirion mistrz puenty oraz Profesor Bączyński artysta, angelolog. Ważną rolę odgrywa również „Chór Polaków” - są to głosy przeciwników „Zielonej Gęsi”oraz głos”Społeczeństwa”, który reprezentuje naród polski. W swoich teatrzykach Gałczyński wybitnie przedstawił obraz Polski, wykpił przywary Polaków i ich zaniedbania. Z humorem wytknął skłonność do idealizacji historii, przesadną dumę i wiarę w tradycję, a przede wszystkim potępił ludzką głupotę. W swoich teatrzykach poeta posługiwał się również postaciami z literatury czy historii, z humorem zmieniając bieg wydarzeń i podważając to, co dotychczas niepodważalne. Czytamy więc o Hamlecie idiocie, Ewie, która nie dała jabłka Adamowi w raju, Locie, który rozpuścił swoją żonę z soli. Mimo że „Teatrzyk Zielona Gęś” to krzywe zwierciadło rzeczywistości miał motywować Polaków do działania i odbudowy kraju, kształtować u czytelników dobre postawy, co robi do dziś. "Zielona Gęś" liczy ponad 160 utworów i ukazywała się do roku 1950.
źródło: /http://pl.wikipedia.org/