Tam, gdzie są ludzie, jest i polityka

Zawsze będzie ci się wydawało, że to właśnie ty załatwiasz wszystkie telefony, zajmujesz się całym planowaniem i czarną robotą. Jeżeli tak ci się wydaje, to znaczy, że robisz to dobrze. Jeżeli pracujesz w jakimś zespole, będziesz musiał wykonać większość pracy i podzielić się zaszczytami.

– 5. Tam, gdzie są ludzie, jest i polityka. Tego właśnie dotyczy ta książka. Źródłem polityki jest myślenie Mózgiem Dinozaura. Powinieneś poznać jego zasady, bo musisz według nich żyć.

– 6. Nigdy nie będzie czasu na spokojną żeglugę. Kiedy przeminie jeden kryzys, pojawi się następny. Dobry, spokojny czas na dokonanie zmian nie nastąpi nigdy. Jeżeli odkładasz całą pracę do wakacji albo do chwili, w której sporządzisz długoterminowy plan, będziesz zapewne odkładał ją w nieskończoność. (Ten właśnie problem mają pracoholicy. Rzecz nie w tym, że, jak sądzą wszyscy, pracoholicy lubią pracować, ale w tym, że odkładają przerwę w pracy do momentu wykonania wszystkich zadań, które na nich czekają.)

– 7. Rząd federalny nie powstał po to, by ułatwić ci pracę lub zwiększyć jej wydajność. Sądzę, że powiedziałem dość na ten temat.

– 8. Nigdy nie będziesz miał dostępu do wszystkich informacji. Nigdy nie będziesz wiedział zawczasu, czy decyzja była słuszna czy nie. Najczęściej trzeba wybierać jedną z dróg i sprawić, by wybór stał się właściwy dzięki twoim działaniom już po podjęciu decyzji.

Nie ma żadnych gwarancji. Wszyscy wykonujemy skok w ciemność. Przy odrobinie szczęścia, Soren Kierkegaard czeka tam, by nas złapać.

Oto kilka naturalnych praw, których istnienie udało mi się stwierdzić. Na pewno są jeszcze inne. W tych sprawach nie masz wyboru, tak jak w przypadku grawitacji. Jeżeli chcesz przysporzyć sobie kłopotów, martwiąc się nimi – zabieraj się do dzieła! Masz do tego prawo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>