Szkolna Kampania Informacyjna - Szkoła nr5

Szkolna Kampania Informacyjna

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2013/2014

Przedstawiam FOTOSPRAWOZDANIE ze Szkolnej Kampanii Informacyjnej pod hasłem „Pięć oryginalnych powodów dla których warto rzucić palenie” Dlaczego pięć? Bo to numer naszej szkoły. Oczywiście wszystko z powodu Światowego Dnia Rzucania Palenia. Co się działo?
2.Promowaliśmy modę na niepalenie i mamy kilka twarzy i klas, które przekonują, że nie palą.
3.Spontanicznie pojawił się wielki papieros, przygotowany przez uczennicę klasy 2c, którego można było rzucić, pobić, przydeptać, niestety połamać się nie dał. Uczniowie przynosili plakaty właściwie przez cały tydzień, choć termin minął.
4.Odbyła się sonda pt „Warto rzucić palenie ponieważ…”, w której głosy oddało 90 uczniów, 86 rodziców wypowiedziało się podczas zebrań klasowych i 22 nauczycieli zachęcało do rzucenia palenia.
5.Spośród głosów uczniów wybraliśmy najbardziej oryginalne. Miało być pięć, a komisja (w składzie p. Renata Modzelewska z SANEPID, p. Iga Kluczyńska- Firszt
koordynator ds. sportu, p. Ewa Rogulska pielęgniarka szkolna, p. Małgorzata Kowalewicz nauczyciel biblioteki, p. Wioletta Wiśniewska pedagog szkolny) wybrała sześć powodów, dlatego wiemy, że u nas niepalenie jest na szóstkę.
6.Autorzy wybranych głosów są na wspólnym zdjęciu z Burmistrzem Wołomina, Panem Ryszardem Madziarem i Dyrektorem ZS 5 w Wołominie Panią Agnieszką Ludwin. Pan Burmistrz odczytuje listę nagrodzonych na kameralnym spotkaniu tylko dla nich, następnie wręcza dyplomy i gratulacje. Każdy indywidualnie. Burmistrzowi pomagali wręczyć drobne upominki przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, wraz ze swoim zastępcą.
7.Przybyli do naszej szkoły goście z Powiatowej Stacji Sanitarni Epidemiologicznej w Wołominie, Sekcja Oświaty i Promocji Zdrowia. Pani Iza przeprowadzała quiz wśród uczniów. Pani Renata mierzyła ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Michał zademonstrował jak należy to zrobić i sprawdza wynik. Oczywiście wyszło mu zero.
8.Pielęgniarka szkolna ZS 5 w Wołominie, p. Ewa, mierzyła chętnym uczniom ciśnienie. Ustawiła się kolejka
9.Były jeszcze wywiady z Mandaryną, z p. Prętkiewiczem, z p. Dąbrowskim, z lekarzem p. Kuc, ale nie trzeba jeszcze poczekać…

Wywiad z Burmistrzem Wołomina Panem Ryszardem Madziarem przeprowadziły:
Michalina Prus oraz Emilia Sotek

Kampania spodobała się również uczniom szkoły podstawowej. Na zdjęciu uczniowie klasy 4 a

Wywiad z Martą Mandarynkiewicz MANDARYNĄ
Przeprowadziła Oliwia Koc z klasy 2A

Oliwia: Czy pali Pani papierosy?
Mandaryna: Nie, nie palę. Rzuciłam.

Oliwia: Od kiedy Panie nie pali?
Mandaryna: Od roku.

Oliwia: Dlaczego Pani rzuciła palenie?
Mandaryna: Bo
uważam, że w każdym wieku jest czas na to, żeby zmądrzeć, a życie mamy tylko jedno i należy o nie zadbać.

Oliwia: Czy uważa Panie, że zdrowie jest najważniejsze?
Mandaryna: Tak, uważam, że zdrowie jest najważniejsze,
nie chcę być niewolnikiem nałogu.

Oliwia: Jak Pani zachęciłaby dzisiejszą młodzież do niepalenia?
Mandaryna:
Palenie już dawno wyszło z mody, uważam, że dzisiejsza młodzież, jest inteligentna i wyzwolona, dlatego nie musi ograniczać się papierosami.

Oliwia: Czy nie uważa Panie, że to tak naprawdę jest trucizna?
Mandaryn: Nie tyle uważam, co wiem, że jest to trucizna. Nie wolno skracać sobie życia przez tak głupi nałóg.
Od palenia dużo bardziej wolę sport i taniec.

Oliwia: Czy może Panie podać 5 powodów dla których warto rzucić palenie?
Mandaryna: Na pewno nie warto palić przez wzgląd na brzydki zapach. Zniszczona cera i włosy, zęby i paznokcie. Dużo słabsza wydolność organizmu. Bez sensu wydane pieniądze, za które można kupić dużo fajnych ciuchów.

Dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas
I udział w naszej Szkolnej Kampanii Informacyjnej

Wywiad z pedagogiem Sportowego Gimnazjum nr 5 w Wołominie,
panią
Wiolettą Wiśniewską przeprowadzony
przez Mirosławę Palak uczennicę klasy IIB

Mirka: Czy Pali Pani papierosy?
Pedagog: Nie palę, od 23 lat.

Mirka: Dlaczego?
Pedagog: Uważam, że to bardzo szkodzi, jest niepotrzebne, zabiera czas i pieniądze.

Mirka: Czy miała Pani styczność z papierosami?
Pedagog: Co to znaczy „styczność"?

Mirka: Czy na przykład Pani rodzice palili?
Pedagog: Tak, taką styczność miałam. W moim domu, rodzice palili bardzo dużo i babcia też. To były lata 70-te, 80- te, gdy byłam dzieckiem. Wtedy palenie było powszechne. Paliło się wszędzie w domach, w restauracjach, w biurach, w kawiarniach, na ulicy. Wszędzie gdzie się wchodziło paliło mnóstwo osób. Dym tytoniowy był wszechobecny, u mnie w domu również. Dzięki temu jako dziecko miałam chroniczne zapalenie oskrzeli, które próbowało przerodzić się w astmę, lekarze podejrzewali, że sama palę papierosy. Uratowało mnie odpowiednie leczenie. Natomiast w latach późniejszych konsekwencja tego była szeroka alergia, na różne czynniki.

Mirka: A jakie są najbardziej korzystne skutki niepalenia?
Pedagog: Moim zdaniem to WOLNOŚĆ
nic mnie nie zmusza do jakiegoś zachowania. A poza wolnością…zdrowie, kondycja fizyczna, ekonomia czyli kasa. Jednak wolność cenię najbardziej.

Mirka: A dlaczego zachęca pani młodzież do niepalenia?
Pedagog: Dopiero od 100 lat wiemy, że dym tytoniowy jest szkodliwy, wcześniej kilkaset lat ludzkość myślała inaczej. Teraz musimy pracować nad zmianą tego myślenia. Jeśli chodzi o młodzież to mamy największe szanse, najwięcej można zrobić żeby już jako dorośli byli zdrowi, wolni, świadomi i odpowiedzialni, a swoją postawą zarażali innych pozytywnie. Dlatego warto inwestować w młodych.

Mirka: W jaki sposób wspomaga Pani działalność na rzecz niepalenia?
Pedagog: Sama nie palę
daję dobry przykład. Nie truję moich bliskich. To mój styl życia i praca w której propaguję każdy aspekt zdrowia. Ostatnio prowadzę program Państwowej Inspekcji Sanitarnej „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

Mirka: Dziękujemy bardzo za wywiad.
Pedagog: Proszę.

W przeprowadzeniu wywiadu Mirce pomagały koleżanki z klasy
Kasia Tomczuk i Kinga Szwejk.