Stres nie jest wrogiem

Są ludzie, którzy bez namysłu uznają stres w pracy za zły i niebezpieczny, choć tak być nie musi. Umiarkowany stres może być korzystny pod względem psychologicznym i emocjonalnym. Tak jak gimnastyka.

Stres jest nieodłącznym elementem rzeczywistości. Stresem są ostateczne terminy, brzęczące telefony, nadmiar obowiązków w pracy, obfitość zebrań lub odwieczne trudności w postępowaniu z innymi ludźmi. Nie można zdefiniować stresu w kategoriach absolutnych. Musisz go natomiast zdefiniować, biorąc pod uwagę jego wpływ na ludzi.

Jedni ludzie widzą zagrożenie i starają się mu zaradzić, inni reagują stresem. Problem stanowi ich wewnętrzna reakcja. W rozdziale 4 przekonaliśmy się, że niewłaściwe wyzwalanie reakcji walki, ucieczki lub strachu może spowodować niekorzystne zmiany, takie jak palpitacje serca i przyspieszony oddech, przeciążenie gruczołów nadnercza, napięcie mięśniowe i tak dalej. Pod względem fizjologicznym taka reakcja przypomina wjeżdżanie pod górę na czwartym biegu, co powoduje ogromne napięcie fizyczne i psychiczne.

Poziom pobudzenia można mierzyć. Wskazuje on, jak bardzo pewna sytuacja stresuje daną osobę. Ludzie twierdzą często, że stres nie ma na nich żadnego wpływu. Dlatego jest istotne, by ów poziom badać. Informacji na temat sposobów jego mierzenia może ci udzielić twój lekarz domowy lub psycholog. Prostą metodą jest uświadomienie sobie wzrostu tempa uderzeń serca i sprawdzenie tętna. Innym objawem nadmiernego pobudzenia jest napięcie mięśni, zwłaszcza mięśni karku, ramion i szczęki. Wskaźnikiem jest także wysokie ciśnienie krwi.

Po pewnym czasie można nauczyć się zmniejszać własną reakcję na stres. Ten proces nazywa się zwalczaniem stresu. Ludzie korzystają z różnych strategii walki ze stresem. Niektóre są korzystne dla zdrowia i dodają im sił inne nadwątlają zdolność pokonywania stresu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>