Sposoby na radzenie sobie z ukrytymi zamiarami

Jerry, młody urzędnik, źle zrozumiał sytuację. Sądził, że Sam traktuje go jak równego sobie i dzieli z nim sekrety, Dopiero później przekonał się, że wszystko, co powiedział, obróciło się przeciwko niemu, a poczciwy Sam zapomniał o swoich obietnicach już następnego dnia.

W rzeczywistości Sam skończył na tym, że powiedział szefowi wydziału, jak obgaduje go jeden z młodszych podwładnych. Dobry, stary Sam, Ten rodzaj manipulacji konsoliduje władzę. Może także podważyć porządek służbowy, ale Sam jest dinozaurem u władzy i jest to jeden ze sposobów, żeby się przy niej utrzymać.

Błędem jest próba zmuszenia manipulatorów, by zagrali w otwarte karty. Jeżeli powiesz: „Tak naprawdę chcesz mnie skłonić do…”, zaprzeczą. Oto kilka lepszych sposobów radzenia sobie z ukrytymi zamiarami:

– Pij z umiarem.

– Postaw sobie pytanie: dlaczego on mnie o to pyta?

– Pamiętaj, że plotka zawsze kusi i nie ulegaj pokusie. Jeżeli rozmawiasz z szefem i nie masz o kimś nic miłego do powiedzenia, nie mów o nim w ogóle. Wyobraź sobie, że ta osoba znajduje się w pokoju i dostosuj swoje wypowiedzi do tego wyobrażenia.

– Jeżeli musisz dać upust gadulstwu:

– Chwal współpracowników.

– Mów o tym, jak wspaniały jest dany pomysł.

– Krytykuj tych, którzy odeszli z pracy.

– Dziel się swoimi planami na przyszłość.

– Zapytaj starego Sama o dawne, dobre czasy. (To odwraca często uwagę starych dinozaurów. Nie mogą oprzeć się pokusie opowiadania historyjek.)

– Pamiętaj, że tylko kłamcy przysięgają, że mówią prawdę. Ludzie prawdomówni zakładają, że się im wierzy nie przejdzie im nawet przez myśl, żeby przysięgać. Kiedy ludzie mówią: „Możesz być ze mną szczery”, uważaj!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>