Sposoby na radzenie sobie z ukrytymi zamiarami
Jerry, młody urzędnik, źle zrozumiał sytuację. Sądził, że Sam traktuje go jak równego sobie i dzieli z nim sekrety, Dopiero później przekonał się, że wszystko, co powiedział, obróciło się przeciwko niemu, a poczciwy Sam zapomniał o swoich obietnicach już następnego dnia.
W rzeczywistości Sam skończył na tym, że powiedział szefowi wydziału, jak obgaduje go jeden z młodszych podwładnych. Dobry, stary Sam, Ten rodzaj manipulacji konsoliduje władzę. Może także podważyć porządek służbowy, ale Sam jest dinozaurem u władzy i jest to jeden ze sposobów, żeby się przy niej utrzymać.
Błędem jest próba zmuszenia manipulatorów, by zagrali w otwarte karty. Jeżeli powiesz: „Tak naprawdę chcesz mnie skłonić do…”, zaprzeczą. Oto kilka lepszych sposobów radzenia sobie z ukrytymi zamiarami:
– Pij z umiarem.
– Postaw sobie pytanie: dlaczego on mnie o to pyta?
– Pamiętaj, że plotka zawsze kusi i nie ulegaj pokusie. Jeżeli rozmawiasz z szefem i nie masz o kimś nic miłego do powiedzenia, nie mów o nim w ogóle. Wyobraź sobie, że ta osoba znajduje się w pokoju i dostosuj swoje wypowiedzi do tego wyobrażenia.
– Jeżeli musisz dać upust gadulstwu:
– Chwal współpracowników.
– Mów o tym, jak wspaniały jest dany pomysł.
– Krytykuj tych, którzy odeszli z pracy.
– Dziel się swoimi planami na przyszłość.
– Zapytaj starego Sama o dawne, dobre czasy. (To odwraca często uwagę starych dinozaurów. Nie mogą oprzeć się pokusie opowiadania historyjek.)
– Pamiętaj, że tylko kłamcy przysięgają, że mówią prawdę. Ludzie prawdomówni zakładają, że się im wierzy nie przejdzie im nawet przez myśl, żeby przysięgać. Kiedy ludzie mówią: „Możesz być ze mną szczery”, uważaj!
Leave a reply