Skłonność do irytacji – kontynuacja

Zdarzają się ludzie interesu, którzy mają problemy spowodowane wybuchowym charakterem i wierzą, że takie wybuchy obniżają poziom napięcia oraz zmniejszają prawdopodobieństwo następnych. Jest to podstawowy mylny pogląd na temat gniewu. Nazywam go freudowską teorią emocji jako „nadmiaru gazów”. Freud sądził, że emocje spiętrzają się w systemie nerwowym na podobieństwo gazów trawiennych i od czasu do czasu trzeba dać im upust, żeby zmniejszyć ciśnienie.

Ostatnie badania dowiodły, że jest to błędna teoria. Napady złości potęgują fizjologiczny stan napięcia i utrzymują go na wysokim poziomie. Zwiększają także prawdopodobieństwo kolejnych napadów i dają innym powód do odpłacania ci pięknym za nadobne.

Na czym polega skłonność do irytacji? Tak jak inne reakcje emocjonalne, ma swoje źródło w Mózgu Dinozaura. Dzięki świadomości i ćwiczeniom można ją kontrolować i zapobiegać jej, biorąc pod uwagę fakt, że jest to proces złożony z czterech elementów.

– 1. Po pierwsze, zwiększona pobudliwość musi mieć jakąś ukrytą przyczynę, na przykład stres, zmartwienie lub niską ocenę własnej osoby. Przyczyna nadmiernego podniecenia ma często charakter chroniczny. U kobiet zmiany hormonalne związane z cyklem miesięcznym mogą powodować zmiany emocjonalne i fizyczne nazywane napięciem przedmiesiączkowym. Nadużywanie kofeiny, alkoholu i różnych narkotyków może także odegrać znaczną rolę w przygotowaniu warunków do napadu złości.

– 2. Następny element to denerwująca sytuacja, zwykle nic wielkiego, w której ludzie błędnie upatrują prawdziwej przyczyny swojego gniewu.

– 3. Pobudzenie fizjologiczne wzrasta i staje się bardziej widoczne. Zazwyczaj najpierw rośnie tempo uderzeń serca. Inne objawy fizyczne obejmują zaczerwienienie twarzy, napięcie mięśni, zaciskanie zębów, ból głowy, niestrawność, drżenie. Wielu ludzi stwierdza u siebie uczucie zimna w żołądku lub wzdłuż krzyża.

– 4. Ostatnie stadium wiąże się z myślami, które pogarszają sytuację. Można je wyrażać w języku, który brzmi racjonalnie, ale słowa są produktem Logiki Jaszczurów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>