Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Szkoła nr5

Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2013/2014

Spektakl „Droga do Polski” obejrzeliśmy w piątek 8 listopada z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Został on zainspirowany obrazem J. Malczewskiego „Melancholia” i składał się z dwóch części. W pierwszej widzieliśmy obraz korowodu tułaczy, który podąża w nieokreślonym kierunku z pytaniem: Gdzie jest Polska? W dyskusji pojawiają się podziały na tych, którzy gotowi są umrzeć za kraj i takich, co przedkładają partykularne interesy nad dobro ojczyzny. W drugiej części przedstawione zostało pytanie o istotę współczesnego patriotyzmu -  na ile słowa o postawie wobec kraju są ciągle aktualne i czy nie pozostają już tylko pustym frazesem.
Przedstawienie zostało opracowane przez p. Dariusza Marcinkowskiego. Dekoracje, w tym wspaniały sztandar z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna stworzył p. Michał Prętkiewicz, zaś ks. Rafał Miękus zadbał o przygotowanie oprawy muzycznej. Spektaklu nie byłoby bez udziału ks. Grzegorza Idzika, który wcielił się w postać J. Piłsudskiego. W przedstawieniu brali udział uczniowie  od klas I-III gimnazjum. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: S. Liss, K. Bandolet, W. Chrapińska, D. Zawadzki, M. Prus, D. Skowrońska, A. Jędrasik, S. Mędrzycka, a także G. Witas i A. Komosa. Warto tez wspomnieć o K. Jeżewskim i M. Górce , którzy statystowali w przedstawieniu i byli też współwykonawcami dekoracji. Wszystkim, którzy brali udział w tym wzruszającym przedstawieniu bardzo dziękujemy- nie zapominamy też o chórzystach.