Projekt ekologiczny - Szkoła nr5

Projekt ekologiczny

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2012/2013r.

„Puzzle z klimatem” w Wołominie

14 maja odbyła się w Parku im. Bohdana Wodiczki w Wołominie akcja układania „Puzzli z klimatem”, organizowanym przez Fundację Arka. O godzinie 11.00 dzieci z kl.2b z Zespołu Szkół nr5 w Wołominie ułożyły ogromne puzzle 5mx5m, które przedstawiały plakat kampanii „Zadbaj o klimat” i wskazywały na przyczyny i skutki globalnego ocieplenia. Przed zabawą dzieci odbyły z organizatorami pogawędkę, w trakcie której dowiedziały się co możemy zrobić na co dzień aby chronić klimat. Akcja miała pokazać, że każdy z nas przez świadome konsumenckie wybory może oszczędzać surowce naturalne. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywane zadanie i poradziły sobie z nim znakomicie.

"Z wizyta w Muzeum Farmacji"

16 kwietnia przenieśliśmy się w zaczarowane miejsce starodawnej apteki, bogatej w niezwykłe meble, aptekarskie flakoniki, buteleczki i naczynka. To właśnie w warszawskim Muzeum Farmacji uczniowie klasy 2b z Zespołu Szkół nr5 w Wołominie mogli poznać właściwości i cechy wybranych roślin rosnących na polskich łąkach oraz samodzielnie w moździerzu rozdrobnić zioła lecznicze na: miłość, szczęście, sprawność fizyczną, zdrowie i …. dobre wyniki w nauce. Zrobiony specyfik każdy zabrał do domu, aby podzielić się nim ze swoimi bliskimi.
 Dzieci odwiedziły również małą, acz przyjemną wytwórnię cukierków, gdzie oglądały pokaz ręcznego tworzenia słodyczy. Tutaj dowiedziały się jak metodą tradycyjną i za pomocą wyłącznie naturalnych składników powstają nasze słodkości. Spróbowały też własnych sił w tworzeniu lizaków, które miały przeróżne kształty. Wiadomo przecież wszystkim jak kojące właściwości może mieć odpowiednio dobrane „coś słodkiego”. Na zakończenie otrzymały pamiątkowy certyfikat „Małego Cukiernika.”
Po tak słodko spędzonych czasie oraz wzmocnieni leczniczym specyfikiem  obejrzeliśmy Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki , podziwialiśmy przepiękne kamienice i panoramę Warszawy.

CO WIEMY O NASZEJ PLANECIE?

Podczas kolejnych zajęć „Zielona Klasa” 2b ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie poznawała wnętrze naszej planety. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, dzieci dowiedziały się, że Ziemia posiada żelazne jądro, w którym panują niezmiernie wysokie temperatury ok.5000C.  Zbudowana jest też z płaszcza, osiągającego grubość ok.3000km  oraz skorupę ziemską, która leży pod oceanami, lądem, a najgrubsza jest pod górami. Podsumowaniem zajęć, było wykonanie przez uczniów styropianowego modelu ziemi. Dzieci bardzo starannie odzwierciedliły wybrane przez siebie kontynenty. Namalowały jądro, płaszcz i skorupę ziemi, uwzględniając ich grubość. Teraz już będą wiedzieć, że wnętrze naszej planety składa się z części, posiadających różny skład. Zajęcia te z pewnością rozbudziły zainteresowanie uczniów w tym kierunku i wiedzę swoją będą dalej pogłębiać.

"IDZIE DO NAS WIOSNA"

Bardzo chcemy, żeby była już wiosna, dlatego 22 lutego uczniowie z klasy 2b  Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie postanowili zasadzić w klasie kwiaty. Na zajęciach przyrodniczych dzieci pozyskiwały wiadomości dotyczące potrzeb wybranych kwiatów doniczkowych i poznały czynniki potrzebne do życia roślinom. Uczniowie wszystko zrobili własnoręcznie: wybrali kwiaty, wsypywali ziemię do doniczek, posadzili rośliny, a teraz będą pielęgnować je, podlewać i dbać by nikt ich nie zniszczył. Efekty pracy młodych ogrodników będzie można podziwiać niedługo na parapetach naszej szkoły, a dzieci będą bacznie obserwować doniczki z kwiatami i wypatrywać pojawiających się w nich zmian.

"FOLIÓWKOM MÓWIMY NIE!"

Kolejnym etapem zwiększającym stopień świadomości ekologicznej wśród uczniów Zielonej Klasy 2b ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 było przeprowadzenie warsztatów pt. "Torba w kwiatki" organizowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła".
W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się z problemem dotyczącym opakowań i innych pozostających po zakupowanych produktach odpadach. Dowiedzieli się też, że torby plastikowe oszpecają i dewastują krajobraz. Pływające torby przyczyniają się do śmierci zwierząt, ponieważ mylą je z jedzeniem. Zakopane w glebie są toksyczne dla ziemi i wody. Dzieci poznały jakie opakowania nie szkodzą środowisku naturalnemu, czyli jak robić zakupy by nie tworząc niepotrzebnych śmieci. Poprzez wykonanie rysunków na bawełnianej torbie, dzieci stworzyły własną torbę wielokrotnego użytku.

"Podróż z Kropelkiem" Zielonej Klasy 2B

W dniu 8 listopada 2012 r. Zielona Klasa 2b ze Sportowe Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie wzięła udział w zajęciach pod hasłem „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem", realizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
Zajęcia, które miały miejsce na terenie Zakładu Wodociągu Centralnego w Warszawie, zaczęły się od pokazu filmu pokazującego, jak mądrze korzystać z wody i jak dbać o czystość Wisły. Dzieci zapoznały się również z procesem oczyszczania ścieków. Film zachęcał dzieci do aktywności i skupienia, ponieważ bohaterowie bajki zadawali wiele ciekawych pytań. Bezpośrednio po projekcji filmu uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym wiedzę, ponieważ świetnie się spisali otrzymali symboliczne nagrody w postaci książeczek edukacyjnych i łakoci. Ostatnim elementem zajęć była wizyta w Filtrach Powolnych, która również wzbudziła duże zainteresowanie małych ekologów.
Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, bogatsze o nową wiedzę dotyczącą uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz z postanowieniem, że będą oszczędzać wodę!