Program wymiany polsko-węgierskiej. - Szkoła nr5

Program wymiany polsko-węgierskiej.

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2013/2014

Polak, Węgier dwa bratanki… - czyli program wymiany polsko-węgierskiej.

W dniach 9.10.2013r. 14.10.2013r. odbył się pierwszy etap polsko węgierskiej wymiany uczniowskiej. Projekt, w którym uczestniczyła  nasza szkoła, a także ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 oraz ZS w Ossowie, jest konsekwencją  sukcesywnie budowanej współpracy między Wołominem a Csepel -dzielnicą Budapesztu.
Do Wołomina przyjechała grupa 10 uczniów i 5 nauczycieli, którzy wzięli udział w programie edukacyjno
kulturowym przygotowanym przez gospodarzy.  W czwartek i piątek dzieci i nauczyciele z Węgier  mieli możliwość bliżej poznać nasz kraj podczas zajęć zorganizowanych w poszczególnych szkołach,  natomiast popołudnia oraz weekend obfitowały w dodatkowe atrakcje, w których uczestniczyli wszyscy goście i organizatorzy. Zwiedziliśmy pawilon ekspozycyjny „Panorama Ossowska” związany z wojną 1920r., Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, Centrum Nauki Kopernik, Kościół Św. Stanisława Kostki i Muzeum Jerzego Popiełuszki,  Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.
W sobotnie popołudnie w OSiR Huragan odbył się towarzyski mecz siatkówki zorganizowany przez ZS nr 5. Wspaniałe i emocjonujące widowisko przebiegające w duchu fair play zakończyło się wręczeniem równorzędnych pucharów drużynie węgierskiej i polskiej.
Jedną z głównych przesłanek wymiany było doskonalenie języka angielskiego, w którym porozumiewała się młodzież goszcząca u siebie uczniów Węgierskich oraz koordynatorzy projektu. Codzienna komunikacja w ciągu sześciu wspólnych dni przełamała blokadę językową i dała uczniom wiarę w ich umiejętności.
Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego miasta, jednak  wymierne korzyści dydaktyczne i językowe, cudowna atmosfera, moc pozytywnych wrażeń oraz łzy podczas pożegnania dają nadzieję, że nie ostatnie. Nie mówimy
Goodbye ale See you soon.

WSO