Pozorny dług – manipulacja

Najważniejsze: pamiętaj, że nie ma takiego prawa, które zmuszałoby cię do odpowiedzi na każde postawione pytanie. Manipulatorzy liczą na twoją uprzejmość. Wiedzą, że większość ludzi udzieli im odpowiedzi, ponieważ takie postępowanie uważa się za właściwe. Jednakże wolno nie odpowiedzieć i zapytać manipulatora, dlaczego potrzebuje takiej wiadomości. Pamiętaj tylko o tym, by mówić spokojnie, grzecznym tonem.

Możesz, na przykład, powiedzieć z uśmiechem: „Chce pan wiedzieć, czy przestałem bić żonę. Cóż, przyparł mnie pan do muru. Postawił mnie pan w takiej sytuacji, w której wypadnę niekorzystnie, jeżeli powiem, że tak, i równie niekorzystnie, jeżeli zaprzeczę. Nie wiem, w jaki sposób mógłbym odpowiedzieć na takie pytanie.”

Pozorny dług. Są manipulatorzy, którzy wiedzą, że, będąc z nimi w jednym stadzie, nie możesz zignorować wołania o pomoc. Ich strategia polega na wysyłaniu silnych sygnałów lojalności i przynależności. Następnie, kiedy czujesz się z nimi blisko związany, wołają o pomoc. Jeżeli zgodzisz się, poczujesz, że cię wykorzystano. Jeżeli powiesz „nie”, manipulator spojrzy na ciebie tak, że wydasz się sobie ostatnim draniem.

Frieda jest taka miła i taka troskliwa. Na jej widok przychodzi do głowy określenie „macierzyńska”. Zawsze przysyła ci kartki na urodziny i małe prezenciki, zawsze ma dta ciebie miłe słowo i drugie śniadanie. Wszystko, co mówi i robi, sprawia, że czujesz się ważną osobą w jej życiu. Jest taka miła, że nie możesz jej odmówić, kiedy trzeci raz w tym tygodniu prosi cię, żebyś ją zastąpił, albo zrezygnował z przyjęcia podwyżki, ponieważ wydział jest biedny. W ten sam sposób Frieda naciąga szefa. Jeżeli jej odmówisz, może nawet uronić łezkę kącikiem oka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>