Powtarzanie, wzjemność i kontrola

Powtarzanie. Czy mówisz to, co czujesz, i zrzucasz to z siebie, czy powtarzasz ciągle tę samą historię i dolewasz oliwy do własnego ognia? Czas trwania. Czy dajesz wyraz swojemu gniewowi i zapominasz o sprawie, czy też długo żywisz urazy?

Styl. Czy mówisz o tym, co cię gniewa, kiedy się złościsz, czy o wadach innej osoby? Czy lubisz wyzwiska? Nigdy nie spotkałem się z pozytywnymi skutkami wyzwisk. Publiczność. Czy wyrażasz swój gniew w prywatnych rozmowach z osobami, które go wywołały, czy sprawia ci przyjemność publiczne upokarzanie winnych?

Rozpiętość czasu. Czy wyrażasz gniew w związku z czymś, co zdarzyło się przed chwilą, czy też przywołujesz stare dzieje za każdym razem, kiedy wybuchasz? Ludzie, którzy mówią: „Ty zawsze” albo: „Ty nigdy” mają skłonność do obarczania swojego gniewu nadmiernym patosem, co wcale nie pomaga. Spróbuj wyrażać swój gniew w możliwie ścisłym związku z wydarzeniem, które było jego przyczyną.

Wzajemność. Czy wrzeszczysz na ludzi, którzy czują, że mają prawo odpłacić ci tym samym? Czy pozwalasz im na to? Czy może twój gniew skrupia się na twoich podwładnych, twoich dzieciach twoim psie? Wybieraj tych, którzy dorównują ci siłą.

Dowody, Czy złościsz się w związku z tym, co ludzie rzeczywiście robią lub mówią, czy też zabawiasz się w odgadywanie cudzych myśli? Czytanie myśli ma miejsce wtedy, kiedy złości cię to, co sobie wyobrażasz o znaczeniu działań innych ludzi lub to, co myślisz, że myślą. W zasadzie im bardziej oddalasz się od tego, co ktoś rzeczywiście zrobił, tym mniej pozytywny jest twój gniew.

Kontrola. Gdy wpadasz w gniew, czy zastanawiasz się przez sekundę lub dwie nad tym, jak możesz go wyrazić i jak to zrobisz, czy też idziesz na całość niezależnie od tego, z kim masz do czynienia? Kiedy już eksplodujesz, czy jesteś w stanie pohamować się, czy też pozostawiasz sprawę własnemu biegowi? Czy zdarza ci się, że przeholujesz, a potem musisz przepraszać?

Są to kwestie, które powinieneś rozważyć. Nie ma, oczywiście, gniewu doskonałego i bez skazy. Bywa, że nie jest tak elegancki, jak sobie tego życzymy. Mimo to może stanowić siłę pozytywną, pod warunkiem, że nie zdarza się zbyt często.

Skąd wiesz, jak często wpadasz w gniew? Możesz prowadzić notatki na ten temat, lecz najlepszym sposobem będzie konsultacja z trójką przyjaciół. Pozwól, by powiedzieli ci, co myślą naprawdę i nie gniewaj się na nich. Jeżeli powiedzą, że twój gniew stanowi pewien problem, może zechcesz przeczytać ten rozdział jeszcze raz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>