Posłowie

Mózg Dinozaura nie radzi sobie zbyt dobrze z nowymi wiadomościami. Myśli, że wie już wszystko, co najważniejsze. I tak jest. Wie wszystko, co trzeba, by przeżyć w dżungli. Mózg Dinozaura ma wielką moc, ale bez kory mózgowej bywa nieziemsko głupi. Celem tej książki było ukazanie pokładów myśli i doświadczeń, tkwiących u podłoża tego, co uważamy za oczywiste. Jeżeli nie zachowamy ostrożności, takie wzory myślenia i działania mogą w nas zwyciężyć i zaczną nami rządzić.

Biznes to sprawa zbyt poważna, by sterować nim za pomocą automatycznego pilota. Schematy Mózgu Dinozaura, których nie ujarzmi kora mózgowa, prowadzą do nieskuteczności, marnotrawstwa i, przede wszystkim, stresu. Twoja praca jest i tak wystarczająco stresująca, nie ma zatem potrzeby stwarzania sobie dodatowych napięć.

Przedstawiliśmy w tej książce wiele różnych poglądów na temat świadomego i nieświadomego myślenia oraz niezliczone przepisy postępowania w różnych sytuacjach. Zbliżamy się już do końca i należałoby dokonać teraz próby podsumowania wszystkich wiadomości.

Kiedy jesteś pobudzony, podekscytowany i pełen entuzjazmu, bądź pewny, że to sprawka Mózgu Dinozaura. Możesz zdać się na te uczucia i nie niweczyć ich zbyt głęboką analizą. Możesz także zdecydować, że posłużysz się korą mózgową, by wiedzieć, co wywołuje stan ekscytacji i entuzjazmu, i wzbudzać go później w sobie na własne życzenie.

Kiedy jesteś zdenerwowany, zniechęcony i zestresowany, bądź także pewny, że to dzieło Mózgu Dinozaura. Wiesz, że każdy stan emocjonalny łączy się z Logiką Jaszczurów. Co robić? Przede wszystkim opanuj się i ogarnij wzrokiem całość spraw. Mózg Dinozaura nie potrafi posłużyć się perspektywą. Włącz korę mózgową, zadaj sobie pytanie: ,.Czego chcę?” Dostosuj działania do obranego celu. Pomyśl o tym, co zrobić, by wydarzyło się to, czego chcesz. Kiedy podejmiesz działanie, zapytaj: „Czy przybliża mnie ono do celu, czy też od niego oddala?”

Wystarczy chwilę pomyśleć. Jeżeli to zrobisz, możesz zawładnąć ogromną siłą, którą masz w sobie, zamiast pozwolić jej, by zawładnęła tobą. Kiedy wrócisz do dżungli, twoja kora mózgowa musi pracować bez ustanku. Nie musisz być największym, najgroźniejszym i najsilniejszym dinozaurem, ale najbardziej przebiegłym możesz być bez trudu. Ostateczne zwycięstwo przypada najsprytniejszemu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>