Pomysły na autoreklamę

Teraz zadaj sobie pytanie: „Kto powinien o tym wiedzieć?” Jeżeli chesz awansować, kto powinien wiedzieć, że dobrze wykonujesz swoją pracę i w jaki sposób może się o tym przekonać? Czy sądzisz, że ta osoba czyta twoje akta lub prosi przełożonych o listę osób, które warto awansować? Dobrze byłoby, gdyby sprawy przedstawiały się w ten sposób (niektórzy szefowie tak postępują), ale w większości wypadków należy zakładać, że ci, od których zależy twój awans, podobnie jak ty, nie zdobywają informacji w sposób zorganizowany.

Pomówmy o autoreklamie. Jakie cechy u pracowników cenią sobie ludzie, którzy tobą kierują? Czyje posiadasz? W jaki sposób uświado misz szefom, że je masz? Jeżeli jesteś przedstawicielem wolnego zawodu i nie bywasz tak zajęty i wzięty, jakbyś sobie tego życzył, zechcesz może opracować kilka pomysłów reklamowych, zamiast ograniczać się do ogłoszenia na całą stronę w informatorze lub w gazecie. Oto kilka pomysłów służących autoreklamie:

– 1. Musisz mieć jasne pojęcie o tym, czym jest towar – czyli ty – i jakie są jego możliwości. Poświęć nieco czasu, by przemyśleć swoje największe umiejętności i osiągnięcia. To może być trudne. Można mieć pewien obraz własnej osoby jako dobrego i wykwalifikowanego pracownika, ale o szczegóły niełatwo. W reczywistości jeszcze trudniej jest wypowiedzieć następujące słowa: „Znacznie lepiej niż inni potrafię…” Twój Mózg Dinozaura wrzeszczy: „Uważaj! Jeżeli będziesz się wywyższał, zostaniesz poniżony.” Jedyna pycha, na którą większość z nas sobie pozwala, to bycie bardziej papieskim od samego papieża.

Niekiedy pomocne okazuje się mówienie na swój temat w trzeciej osobie. Znacznie łatwiej jest prawić komplementy innym ludziom niż samemu sobie. Kiedy zaczynamy się chwalić, Mózg Dinozaura wysyła sygnały ostrzegawcze. Musimy czuć się naprawdę pewni siebie, zanim powiemy o sobie coś miłego.

– 2. Kiedy sporządzisz już listę swoich mocnych stron, umiejętności i osiągnięć, naucz się wypowiadać je głośno: „Jestem dobrym menedżerem” albo: „Nikt w moim przedsiębiorstwie nie zna się na symulacji komputerowej tak dobrze jak ja”, lub: „Jestem elastyczny potrafię zachować spokój w przypadku kryzysu”, albo cokolwiek innego, co jest prawdą o tobie samym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>