Podróże z Panem Foggiem - projekt - Szkoła nr5

Podróże z Panem Foggiem - projekt

SPORTOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 > Podróże literackie

W listopadzie na lekcjach języka polskiego w klasach 6. podczas omawiania lektury J.Verne „W 80 dni dookoła świata” wszyscy uczniowie zostali włączeni w realizację ciekawego projektu, łączącego pracę z tekstem z zajęciami plastycznymi. Praca projektowa składała się z 3 etapów, w których uczestniczyły klasy 6b, 6c i 6d pod opieką p.M.Kupiec.

I etap polegał na opracowaniu KARTKI Z PODRÓŻY PANA FOGGA
zadaniem uczniów 6c było zaprezentowanie techniką kolażu w formacie A3 wybranej sceny z konkretnego etapu podróży angielskiego dżentelmena, zatytułowanie jej. Wybrana scena miała zainspirować uczniów do napisania opowiadania.

II etap polegał na wyobrażeniu sobie SKLEPU Z PAMIĄTKAMI Z PODRÓŻY PANA FOGGA
w szkolnej sali zatem pojawiła się figurka słonia, miniaturowy parostatek, lokomotywa, globus, mapa, cylinder, binokle, busola, kamień z Bombaju, buty hinduskiej księżniczki i wiele innych. Zorganizowana przez kl.6d ekspozycja w sklepowej witrynie miała zainspirować uczniów do zastanowienia się nad cechami ekscentrycznego Londyńczyka, które pomogły mu dokonać niemożliwej w XIX wieku eskapady.

III etap polegał na opracowaniu planu wydarzeń, które działy się wokół wybranej pamiątki z podróży. Klasa 6b natomiast, korzystając z prac swoich kolegów, opracowała partie dialogowe, skupione wokół konkretnej sceny z „przedmiotem” w tle.
Kto wie, czy opracowane szczegółowo dialogi nie staną się częścią scenariusza klasowego słuchowiska?