Podobny do mnie – dobry inny niż ja – zły

Spójrzmy prawdzie w oczy. Na świecie żyją dwa gatunki ludzi. Jedni wierzą, że trzeba ciężko pracować, jeżeli chce się coś mieć. Są pilni i odpowiedzialni. Są dumni z tego, że potrafią pracować solidnie i systematycznie. Angażują się w sprawy, wr które wierzą, i poświęcają im część własnego życia. Można na nich polegać, są pełni ciepła i troskliwi. Dbają o swoje rodziny i o tych członków społeczeństwa, którym nie powodzi się dobrze.

Bywają jednak i tacy ludzie, którzy chcą, by wszystko podano im na tacy. Nie zależy im szczególnie na tym, żeby dobrze wykonywać pracę. Ważne, żeby dostali to, co im się należy. Zawsze chcą być pierwsi. Wszyscy inni mogą sobie iść do diabła. Za nic mają odpowiedzialność i wierność. Chcą tylko dobrze się zabawić i zagarnąć wszystko, co się da.

Może wiesz, jak należy nazwać oba gatunki ludzi, o których mowa. Jeżeli tak, wiesz także, w jaki sposób twój Mózg Dinozaura zniekształca rzeczywistość. Z klasyfikacją, którą tu przedstawiłem, zgodzą się niemal wszyscy, chociaż nie ma na świecie nic bardziej błędnego niż to mniemanie.

Przeczytaj to jeszcze raz. Nie ma tu żadnej konkretnej informacji. Nie ma faktów, są tylko niejasne przymiotniki. Mimo to wszystkie stwierdzenia mają bardzo silny wydźwięk moralny. Do której grupy zaliczyłeś siebie? Jeżeli jesteś taki jak większość ludzi, z pewnością uznałeś, że należysz do pierwszej kategorii, natomiast inni -do drugiej.

Wygląda na to, że powiedziałem coś zgodnego z prawdą. W samej rzeczy, jest to podział na dwie grupy – dobrą i złą. Podobni do mnie – dobrzy. Inni niż ja – żli. Oto istota myślenia Mózgu Dinozaura, która przenika do ludzkiej świadomości.

Wszystkie wielkie zbrodnie ludzkości wynikały ze skłonności do dzielenia wszystkiego na dwie kategorie. Ta klasyfikacja to neurologiczna podstawa wszelkich uprzedzeń, rasizmu, ludobójstwa i wojen. Wróć do pierwszego akapitu. Jak sądzisz, o kim mówiłem? Argumenty, które przedstawiłem, wysuwano, by uzasadnić mordowanie Żydów, niewolnictwo Murzynów, odmowę wjazdu Latynosów i ludzi innych narodowości do Stanów Zjednoczonych i wypowiadanie wojny niemal wszystkim.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>