Plotki i narzekania – ciąg dalszy

Jeżeli pracujesz z osobą podobną do Sheryl, bądź ostrożny i nie daj w żadnym wypadku do zrozumienia, że się z nią zgadzasz. Pamiętaj też, że syczenie i plotkowanie może uśmiercić twoją szansę na awans.

Gady wyrażają swój ból wielkim głosem. Niezadowolone dinozaury tworzą grupy wzajemnego poparcia, w których w rzeczywistości udzielają poparcia własnej wypaczonej wizji świata. Grupa stanowi takie środowisko, w którym mogą sobie po prostu ponarzekać. Mózg Dinozaura wierzy, że narzekanie jest sposobem działania w złej sytuacji. Gdyby tak było, cierpiętnicy objęliby panowanie nad światem już dawno temu.

Rozmowa o kłopotach może przynieść wsparcie i pomoc innych ludzi. Czasem tego właśnie nam trzeba. Nie bylibyśmy istotami społecznymi, gdybyśmy nie narzekali. Jednak „zrzucanie czegoś z siebie”, które przybiera pozory działania, może całkowicie pozbawić nas energii potrzebnej do rzeczywistego działania w danej sytuacji.

Oczywiście, rozmowa o pewnych uczuciach, zwłaszcza o stratach i smutku, może pomóc. W przypadku innych emocji, zwłaszcza przykrości i gniewu, najlepiej dawać im wyraz w obecności osoby bliskiej i godnej zaufania. Jeżeli mówisz o tym regularnie i wszystkim, w rzeczywistości nie rozmawiasz z nikim – rozmawiasz ze sobą i starasz się usprawiedliwić oburzenie i zrodzoną w Mózgu Dinozaura wizję samego siebie jako ofiary.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>