Pamięć o Żołnierzach Wyklętych - Szkoła nr5

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2014/2015

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

3 marca nasza szkoła już po raz trzeci uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Cała społeczność szkolna oddała hołd „Niezłomnym” podczas uroczystego apelu. Złożono kwiaty pod tablicą na drugim piętrze naszej szkoły, upamiętniającą Tych, których po wojnie walczyli w podziemiach niepodległościowych i antysowieckich. Na uroczystości obecni byli Strzelcy z Związku Strzeleckiego „ Strzelec” pod dowództwem ks. Kapitana Grzegorza Idzika.
Następnie w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbyła się uroczystość poświęcona Żołnierzom Niezłomnym przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Wołominie. W tym roku, pod kierunkiem pana Dariusza Marcinkowskiego, mogliśmy obejrzeć wzruszające przedstawienie pt.: Pogrzeb Inki.
Zaprezentowane utwory poetyckie, elementy dramy w lirycznej oprawie muzycznej i prezentacje multimedialne miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Główną bohaterką, na życiorysie której oparty został scenariusz była Danuta Siedzikówna ps.”Inka”.
Scena w MDK na chwilę stała się celą więzienną, w której toczyły się wszystkie wydarzenia. Miało to sprawić, że widz „przeniesie się” myślami w historyczne czasy i poczuje klimat epoki. Przysięga młodziutkiej Inki, czy wreszcie wyjątkowa scena pisania listu do matki tuż przed egzekucją, to tylko niektóre momenty wzruszające widzów.
Uczniowie ZS nr 5 wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tego apelu, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnienie odkłamywania dawnych czasów. W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać historię Inki i Żołnierzy Wyklętych oraz udowodnić, że należy im się zacne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów.
W główną role wcieliła się Aleksandra Julia Pielach z klasy Ic. Wzruszające kreacje sceniczne stworzyli też: Zuzanna Adamczyk, Izabela Borucka, Joanna Rzempołuch, Dominika Szymańska, Gabriela Witas, Mirosława Palak, Agata Dąbrowska, Oliwia Koc, Amanda Sawina oraz absolwenci: Anna Kwilińska i Natan Łoś. Oprawa muzyczna: Sara Sagatelian, Wiktoria Drejko i Barbara Opłotna. Charakteryzacja: Lidia Powała i Piotr Prusiński. Statystowali: Marcin Górka, Kamil Jeżewski i Paweł Truskolaski. Za obsługę techniczną odpowiedzialni byli: Patryk Dąbrowski, Bartosz Maleszewski i Bartłomiej Murawski. Scenografię wykonali: pan Michał Prętkiewicz i ks. Rafał Miękus.
Dzięki zaangażowaniu naszych młodych „aktorów”, mogliśmy obejrzeć wzruszający spektakl o heroizmie i poświęceniu młodej dziewczyny, która za marzenia o Niepodległej Polsce zapłaciła najwyższą cenę. Dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii.