Odpieranie ataku

Rozmawiając przez telefon, możesz przerwać komuś, nie mówiąc ani słowa, jeżeli znasz regułę ,,mhm’’. Kiedy nasz rozmówca bierze oddech, odpowiadamy zwykle „mhm”. Jeżeli przeczekasz trzy pauzy na oddech, nie mówiąc „mhm”, twój rozmówca przerwie swoją wypowiedź i zapyta, czy jeszcze tam jesteś. To dobry moment, by powiedzieć: „Czy mógłbyś powtórzyć wszystko trochę wolniej?”. Pamiętaj, ze nic nie wskórasz, wyjaśniając swój punkt widzenia. Nader często wyjaśnienia to formy ukrytego odparcia ataku lub ucieczki:

Odpieranie ataku. „Wykonuję tę pracę od dwudziestu lat i nigdy dotąd nie miałem takiego problemu.” Znaczenie takiej odpowiedzi jest oczywiste: „Jesteś najgłupszą osobą, z którą miałem do czynienia od dwudziestu lat.” To atak, który zostanie potraktowany jak atak.

Co dobrego może wynikać dla danej osoby stąd, że nikt do tej pory nie miał podobnego problemu? On czy ona ma właśnie taki problem i tylko to jest ważne. Każda wypowiedź, która nie dostarcza użytecznej informacji, to mowa Mózgu Dinozaura. Pytania, których celem nie jest otrzymanie, ale dostarczenie informacji, to także wypowiedź Mózgu Dinozaura, jak na przykład to: „Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to się nie spodoba szefowi?”

Ucieczka. Jest faktem dobrze znanym, że przyczyną 99,82% błędów w amerykańskim biznesie jest komputer lub nowy pracownik. Kiedy mówisz o tym ludziom, czy wrzeszczą na tego, kto popełnił błąd? Nie. Wrzeszczą na ciebie jeszcze głośniej. Wydaje im się, że stosujesz unik. Nie obchodzi ich, czyja to wina. To twoja wina. Chcą wiedzieć, jak zamierzasz naprawić błąd.

Wyjaśnienia to przeważnie pewien sposób stwierdzenia, że: „Mam rację. Jestem dobrym człowiekiem.” Musisz podjąć pewien wysiłek, żeby pomóc rozmówcy zachować twarz. To, że masz rację, jest jednym ze sposobów zwyciężania – kształtowania sytuacji tak, by twoja wygrana stała się przegraną tamtego kogoś.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>