Nigdy nie marnuj szansy przedstawienia jakiejś sprawy kierownictwu

Jeżeli twoim atutem jest wszechstronność, możesz opowiadać o różnych rzeczach, które robiłeś, i przedstawić się jako genialny dyletant, co w pewnych okolicznościach bywa właściwością pożądaną. Młody dinozaur, który pragnie awansu, może posłużyć się wariantem jednego z następujących opisów własnej osoby:

„Oprogramowanie jest dla mnie wszystkim.” „W pewnym sensie moja praca to moje hobby. Ciągle staram się zaprojektować lepszą pułapkę na myszy.” „Umiem postępować z ludźmi. Moją zaletą jest to, że potrafię dostrzegać zalety innych.”

– 5. Opowiadaj historyjki – im barwniejsze, tym lepsze. Zamiast wykładać swoją filozofię zarządzania, powiedz ludziom: „A oto, co zdarzyło się na moim wydziale… Wtedy powiedziałem do Billa… i odniosło to taki skutek.” Ludzie nie będą pamiętać twojej głównej myśli, ale zapamiętają opowiastkę.

– 6. Nigdy nie marnuj szansy przedstawienia jakiejś sprawy kierownictwu – nie z uwagi na to, co masz do powiedzenia, lecz ze względu na wrażenie, które możesz zrobić na słuchaczach. Kiedy przemawiasz do grupy ludzi, jest to jedyna szansa, by stać się przywódcą przywódców.

Twój Mózg Dinozaura podpowie ci, byś trzymał się faktów, był ostrożny, osłaniał tyły. A jednak, kiedy staniesz przed grupą ludzi, powinieneś zademonstrować własne umiejętności i swój sposób myślenia.

Starając się o pracę, nigdy nie czekaj, aż pojawią się nowe możliwości

Można zrobić dobry początek, przedstawiając sprawę, o której każdy chce się czegoś dowiedzieć. Następnie, zamiast dochodzić do wniosku, którego wszyscy oczekują, można wprowadzić pewną niespodziankę i pokazać, że zaprezentowany sposób myślenia różni się od tego, czego wszyscy się spodziewali. To przyciągnie uwagę słuchaczy. Potem można zacząć opowiadać historyjki, a na koniec zademonstrować, że dobrze wykonało się zadanie, zasypując słuchaczy stosami kartek, gdzie figurują fakty i liczby, o których mowa. Ludzie zapamiętają, że przedstawiłeś obfitość informacji, mimo że rzadko zadają sobie trud, by dokonać ich analizy.

– 7. Starając się o pracę, nigdy nie czekaj, aż pojawią się nowe możliwości. Nieustannie szukaj okazji do poprawienia swojej sytuacji zawodowej. Zaproponuj ludziom, od których to zależy, stworzenie nowego stanowiska i daj im do zrozumienia, że to ty jesteś odpowiednią osobą, by je zająć. Nie czekaj, aż pojawią się ogłoszenia o nowych miejscach pracy. Ta praca, którą sam wymyślisz, jest dla ciebie najlepsza.

– 8. Kiedy zrobiłeś już wszystko, o czym była mowa, musisz raz jeszcze przeciwstawić się swojemu Mózgowi Dinozaura i zapytać o wynagrodzenie. W pewnym sensie każdy z nas kupuje coś i sprzedaje. Dobrzy sprzedawcy różnią się od kiepskich tym, że wiedzą, kiedy należy zakończyć sprzedaż. O tym, jak wspaniały jest towar, potrafią mówić wszyscy, natomiast dobry sprzedawca zawsze poprosi o pieniądze lub o podpis we właściwym miejscu.

Twój Mózg Dinozaura powie ci: „Poczekaj! To za wcześnie! Mogą cię ukarać! Możesz wyjść na głupka!”, ale w sytuacji, kiedy przedstawiłeś już swoją sprawę, następny krok polega na tym, by powiedzieć: „Chcę to robić. Kiedy mogę zacząć pracę?” Nigdy nie dostaniesz pracy, o którą sam nie poprosisz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>