Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Szkoła nr5

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2013/2014

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Lech Kaczyński

1 marca w Wołominie odbyła się uroczystość obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którą  honorowym patronatem objął Poseł na Sejm RP Jacek Sasin oraz Starosta Wołomiński Piotr Uściński. Uroczystość ta została zorganizowana przez Burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara oraz panią Agnieszkę Ludwin - Dyrektora ZS nr 5 w Wołominie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie, którą koncelebrował ks. kapitan Grzegorz Idzik- kapelan Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Po Mszy św. odbył się spektakl patriotyczny przygotowany przez panią dyrektor Agnieszkę Ludwin oraz panią wicedyrektor Agnieszkę Pytkowską  pt.: „Oni zachowali się jak trzeba” w wykonaniu młodzieży ZS nr 5 w Wołominie oraz Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Przedstawienie było kwintesencją niezłomnej postawy patriotycznej, świadectwem męstwa, a przede wszystkim wyrazem hołdu dla Żołnierzy Wyklętych, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny. Wymowne i przejmujące sceny przedstawienia, w których NKWD strzelało do polskich bohaterów, na długo pozostaną w pamięci widzów.
Po przedstawieniu mieszkańcy, rekonstruktorzy, księża i władze samorządowe na czele z pocztami sztandarowymi przeszli w pochodzie pod  tablicę upamiętniającą byłą katownię UB na ul. Piaskowej- miejsca przetrzymywania i torturowania żołnierzy AK, WiN i Żołnierzy Wyklętych. Następnie pochód udał się pod pomnik Narodowych Sił Zbrojnych przy ul. Przejazd, gdzie uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Państwowy, a okolicznościowe przemówienia wygłosili: Starosta Wołomiński Piotr Uściński oraz Wiceburmistrz Wołomina Grzegorz Mickiewicz. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przygotowanego specjalnie na tą uroczystość Apelu Poległych zawierającego nazwiska ŻW, modlitwa w intencji pomordowanych Żołnierzy i ich oprawców oraz złożenie zniczy i kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych bohaterów o wolną i niepodległą Polskę. Także kibice Legii Warszawa wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W barwach klubu  skandowali m.in.: „Cześć i chwała Bohaterom…” oraz złożyli  znicze i wieniec pod tablicą pomnika Narodowych Sił Zbrojnych.
Ostatnim punktem uroczystości obchodów  Narodowego Dnia  Pamięci Żołnierzy Wyklętych był  koncert w Zespole Szkół  nr 5 w Wołominie pt.: „Podziemna Armia Powraca”, podczas którego wystąpił wybitny polski aktor Jerzy Zelnik oraz muzycy: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk i Andrzej Perkman. Licznie zebrani mieszkańcy, goście oraz społeczność ZS nr 5 godnie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddając hołd Tym, którzy nie złożyli broni i wierni przysiędze walczyli z kolejnym, tym razem komunistycznym okupantem.

Kolejnym dniem obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych był 4 marca. Tego dnia w MDK w Wołominie ponownie  odbył się spektakl patriotyczny pt.: „Oni zachowali się jak trzeba” w wykonaniu młodzieży ZS nr 5 w Wołominie. Spektakl obejrzeli zaproszeni goście oraz uczniowie z wielu wołomińskich szkół. Wielu zebranym trudno było ukryć wzruszenie. Przedstawienie to niosło ze sobą wyraźne przesłanie, iż dla Żołnierzy Wyklętych Polska była  wszystkim i dla Niej poświęcili swoje życie. Te m.in. słowa  w swoim przemówieniu podkreślił Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, który podziękował pomysłodawcom i aktorom tego przedstawienia za kultywowanie tak ważnego święta. Uroczystość zakończył patriotyczny występ grupy hip-hopowej z Radzymina.