Napięcia seksualne

Bez ustanowienia wyraźnych granic związek z opiekunem przebiega często zgodnie ze schematem związku seksualnego, zwłaszcza gdy mężczyzna jest opiekunem kobiety lub na odwrót. Obie strony powinny zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacji, w której pojawią się uczucia o charakterze seksualnym nie należy wykorzystywać, choć można o niej porozmawiać. Działanie na podstawie uczuć seksualnych, jeżeli takie istnieją, byłoby wykorzystywaniem oczywistej przewagi jednej ze stron, podobnie jak w związku lekarza z pacjentem czy prawnika z klientem.

Seks nie jest tu sprawą ważną, a jednak związek z opiekunem w swojej najbardziej typowej formie przypomina romans. Podobnie jak w przypadku udanego romansu, związek musi być monogamiczny, długotrwały i zrozumiały dla obu stron: podstawowe reguły należy ustalić na początku.

W wielkiej korporacji dobrze przyjął się pomysł z opiekunami. Firma zorganizowała wieczorek zapoznawczy d!a młodych menedżerów (było wśród nich wiele kobiet), na którym mogli spotkać się ze starszymi pracownikami i znaleźć sobie wśród nich opiekunów. Rzecz jasna, firma nie nazwała tego „wieczorkiem zapoznawczym”, ale to było dokładnie to samo.

Ponieważ pracownicy niezbyt dobrze rozumieli reguły takich związków w pracy, postępowali zgodnie z lepiej im znanym schematem romansu. Oczywiście liczne związki naprawdę zamieniły się w romanse – między starszymi, władczymi mężczyznami i młodszymi, uległymi kobietami. Programowi szukania opiekunów w tym przedsiębiorstwie trzeba było wreszcie położyć kres, z powodu licznych protestów żon urzędników wyższego szczebla.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>