Móżg dinozaura postrzega świat w kategoriach czerni i bieli

Większość z nas posługuje się korą mózgową w stopniu wystarczającym, by uniknąć takiego dwoistego spojrzenia na świat, ale gdy pozwolimy Mózgowi Dinozaura przejąć władzę, cały system dzieli się na dobrych ludzi (nas) i ludzi złych (wszystkich, którzy nie są do nas podobni).

Wiele problemów w pracy wynika stąd, że ludzie działają zgodnie z tym, w co wierzą. „Po prostu wiedzą”, że są dwa sposoby robienia różnych rzeczy – dobry i zły. Jak wykażemy w rozdziale 32, ślepa wiara nie pomaga w prowadzeniu interesów. Ludzie muszą znosić się nawzajem w biurze. Jeżeli jednak Mózg Dinozaura przejmie kontrolę nad ich życiem, skutkiem może być warcholstwo, wojny i spięcia.

Co można zrobić z takim podziałem na dobro i zło? Po pierwsze, trzeba być na to wyczulonym, zwłaszcza podczas konfliktu. Zastanów się nad sobą i postaraj się stwierdzić, czy jesteś wściekły na daną osobę za to, że jest tym, kim jest, czy za to, co zrobiła.

Musisz zrozumieć, że twój Mózg Dinozaura postrzega świat w kategoriach czerni i bieli lub dobra i zła. Ten pogląd nie musi mieć nic wspólnego z faktami dotyczącymi danej sprawy. Żądaj faktów jako podstawy swojej decyzji.

Nie ma sposobu, by całkowicie uniknąć klasyfikacji. (To, że mówię o dobrych i złych sposobach podejmowania decyzji dowodzi, że ja też ją stosuję.) Musimy wszakże zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona w stanie zawęzić nasze spojrzenie na świat. Jeżeli okaże się, że świadomie stosujesz system dwu kategorii, upewnij się, że naprawdę stoisz po stronie dobra przeciwko złu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>