Mózg Dinozaura ładuje się sam

Ludzie skłonni do gniewu zwykle eksplodują w związku z czymś, w co „poprostu nie mogą uwierzyć”: „Nie mogę uwierzyć, że zrobiła to, mimo że jej mówiłam…” „Nie mogę w to uwierzyć, że ktoś może być taki głupi! Jak on mógł popełnić tak idiotyczny błąd? Powinien był to przewidzieć!”

W rzeczywistości, nieustannie odtwarzając te słowa, Mózg Dinozaura ładuje się sam – powtarza niewiarygodne obelgi i szuka powodu, który uzasadniłby gniew. Stara telewizja wewnętrzna nadaje ciągle ten sam program. Niewielu ludzi wybucha bez wewnętrznego monologu. Czasami można nawet usłyszeć, jak poirytowana osoba gna korytarzem biura, mamrocząc na głos litanię gadów: „Aż trudno uwierzyć, że ktoś może mieć taki ptasi móżdżek!”

Najlepiej się opanować, tłumacząc sobie, że rozmowa wewnętrzna to sposób wprawiania się w stan coraz większego podniecenia, a nie rzeczywiste wyjaśnienie tego, co dzieje się w pracy. Kiedy usłyszysz, że twój Mózg Dinozaura syczy: „Po prostu nie mogę w to uwierzyć…”, powinieneś puścić to mimo uszu. Usiądź. Zrelaksuj się. Wybuchy gniewu to luksus, na który większość z nas nie może sobie pozwolić.

Walt wiedział, że będzie to jeden z tych dni. Rano zabrakło śmietanki do kawy. Poza tym, ile razy można przypominać dzieciakom, że tubę pasty do zębów należy wyciskać od końca? Później, w drodze do pracy, dostał się między samochód z przyczepą i jedną z tych wielkich ciężarówek. A teraz przylazł ten glupol z końca korytarza i gwiżdże swoją kretyńską pioseneczkę, która będzie dzwonić Waltowi w głowie przez cale rano. Walt ma szczerą ochotę rąbnąć facetem o ścianę i powiedzieć mu, żeby zachował idiotyczne ptasie trele dla siebie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>