Mózg Dinozaura i Logika Jaszczurów

Pomyśl o dinozaurze. To arcydzieło programowania. W jaki sposób mózg wielkości włoskiego orzecha mógł kierować ciałem tak olbrzymim, jak przyczepa traktora?

Każdy wylęgający się dinozaur był doskonale zaprogramowany. Wiedział wszystko, co należało wiedzieć: jak oznaczyć swoje terytorium, jak postępować w wypadku niebezpieczeństwa, jak stać się przewodnikiem stada, jak znaleźć partnera. W erze mezozoicznej sukces zależał wyłącznie od instynktu.

Dinozaury wyginęły sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, ale nadal są wśród nas – nie tylko w muzeach, nie tylko na podkoszulkach, ale i na pokładach prywatnych samolotów. Wyginęły ich ciała, lecz ich mózgi i instynkty tworzą fundamenty, na których wspiera się nasz mózg.

Czym jest Mózg Dinozaura? Gdzie się znajduje? Jak pracuje? Czy nadal pomaga nam przetrwać? Wyobraźmy sobie, że mózg ludzki to kanapka, która jest dziełem ewolucji: na wierzchu kora mózgowa (ośrodek myślenia i logiki), u dołu mózg dinozaura (instynkty i emocje), a między nimi warstwa nazywana układem obwodowym.

Mózg dinozaura jest źródłem poleceń kierujących instynktami i emocjami tak starymi, jak same dinozaury: agresją i gniewem, łączeniem się w pary i wabieniem partnera, poczuciem własności i strachem, hierachią społeczną i lojalnością.

Kora stanowi tę część mózgu, dzięki której jesteśmy ludźmi. Jest to obszar, w którym przebiegają procesy myślenia, kojarzenia, wnioskowania i dowodzenia. Kiedy Mózg Dinozaura wchodzi w paradę myśleniu racjonalnemu, uporządkowanemu i praktycznemu, efekt jest taki, jakby ktoś próbował rozsądnie dyskutować z gadem.

Schematy Mózgu Dinozaura można ująć w siedem szczegółowych zasad, które nazywam Logiką Jaszczurów. Dinozaur stosuje je do wszelkich wydarzeń i wypadków. Każdej z zasad przyjrzymy się bliżej w kolejnych rozdziałach. Na początek – krótki kurs gadziego rozumowania:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>