Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Szkoła nr5

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

INFORMACJE > ARCHIWUM > ARCHIWUM 2013/2014

Dzień Postaci Literackiej i Bajkowej.

Każdy bez względu na wiek ma swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi przez rodziców  lub dziadków, a potem czytanymi samodzielnie.
 Dlatego też, w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Postaci Literackiej i Bajkowej.
18 października nasza szkoła stała się prawdziwą  „krainą bajek”,               a uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów. W klasach grasowały wiedźmy i krasnale, po korytarzach dumnie przechadzały się księżniczki, spacerowały wróżki, Kopciuszki, Czerwone Kapturki.
  Na wszystkich naszych przebranych czytelników czekała w bibliotece słodka niespodzianka. Odwiedzili nas między innymi: Krasnoludek Śpioszek, Królewna Śnieżka, Dziewczynka z zapałkami, Pipi Pończoszanka,  Lew z Krainy Ozz,  Mała Syrenka, Staś Tarkowski, Kopciuszek, Pszczółka Maja, Czerwony Kapturek, Wilk, rycerz, księżniczki, królewny, czarownice.
 Wszyscy zebrani w bibliotece bardzo ciepło przyjęli bohaterów z bajek i na podstawie rekwizytów chętnie zgadywali z jakich książek pochodzą.
Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce
Kacper Budek kl. VI D- Staś Tarkowski z „ W pustyni i w puszczy”                   H. Sienkiewicza.
I miejsce Natalia Kuchta kl. II C Pippi z „ Pippi Pończoszanka” A. Lindgren.
II miejsce - Gabrysia Woźniak  kl. III B
Dziewczynka z zapałkami z baśni  H. Ch. Andersena.
III miejsce - Zuzanna Chrapińska kl. III C Mała Syrenka z baśni H. Ch. Andersena.
Dodatkowo w klasach: II C i III C Edukacji Wczesnoszkolnej zorganizowaliśmy  konkurs: Tuwim- czarodziej słów. Dzieci z tych klas wykazały się dużą znajomością wierszy Tuwima i zdobyły nieomal maksymalną ilość wszystkich możliwych do zdobycia punktów. Oto nagrodzeni:
KLASA II C:
Oliwia Uszyńska
Tomasz Siry
Magdalena Grabowska i Natalia Kuchta.
KLASA III C:
Oliwia Jędrzejewska
Weronika Dąbrowska
Julia Przywóska
GRATULUJEMY!
Dziękujemy także wszystkim członkom Koła Przyjaciół Biblioteki za pomoc i zaangażowanie w organizację Święta Bibliotek Szkolnych, a wszystkich uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w następnych konkursach bibliotecznych.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - najdłuższe święto w szkole!

Jak będziemy świętować w październiku 2013r.?

Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: Biblioteki szkolne- bramy do życia.
Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008r. - cały październik. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach.

Przez cały miesiąc biblioteka będzie zaskakiwać swoich czytelników, odwiedź nas koniecznie. Na wypożyczających czekać będą m.in.: słodkie wypożyczenia, słuchowiska, wystawy, konkursy- m.in. rysowanie postaci z bajek z zamkniętymi oczami, układanie limeryków o bibliotece, przebieranie się za postaci z książek.
Pierwszy tydzień upłynie nam na słuchaniu. Podczas długich przerw będzie można posłuchać m.in.wierszy JulianaTuwima, baśni: Kopciuszek, Królewna Śnieżka. Utwory będą czytać nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
 Rozpoczniemy także Tydzień Książek Zakazanych. Bedzie to nowa impreza czytelnicza, której celem będzie wyeksponowanie książek zakazanych dla czytelników o ... słabych nerwach. Przez cały tydzień będzie można wypożyczać wszelkie horrory, powieści sensacyjne, książki o duchach, strachach, niegrzecznych dzieciach, słowem- książki trzymające w napięciu. Każdy czytelnik będzie musiał wypełnić specjalne oświadczenie, w którym zobowiąże się przeczytać książkę do końca, bez względu na grożące mu niebezpieczeństwo. Z takim dokumentem, opatrzonym pieczęcią biblioteki, będzie można ubiegać się o ocenę bardzo dobrą z języka polskiego.
Drugi tydzień to czas wystaw. Czytelnicy będą mogli obejrzeć różne wydania książek autorstwa Juliana Tuwima, a wszystko to po to, by uczcić rok 2013, którego Tuwim jest patronem. Zorganizujemy też konkurs „ Tuwim- czarodziej słów”.
W trzecim tygodniu w bibliotece rozbrzmiewać będzie muzyka. Hasłem przewodnim będą „Literackie inspiracje w muzyce”. Będzie też można obejrzeć wystawę „Ulubione lektury nauczycieli z dzieciństwa”. W tym tygodniu,w czwartek 17 X
odbędzie się także Dzień Postaci Bajkowej. Każdy, kto tego dnia przebierze się za postać literacką, otrzyma niespodziankę, najlepsze przebranie zostanie wybrane na długiej przerwie w bibliotece.
Czwarty tydzień to czas, kiedy rozpoczniemy akcję „Podaruj KSIĄŻKĘ  bibliotece”. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji nasza biblioteka wzbogaci się o kilka ciekawych Waszym zdaniem książek, które już przeczytaliście. Wszystkie podarowane książki będziecie mogli obejrzeć w bibliotece.
 Ostatnie dni października to czas, kiedy najmłodsi czytelnicy będą uczestniczyć w warsztatach literacko- plastycznych.
 Wszystkich jeszcze raz zapraszamy. Bedzie też coś dla ciała- w każdy poniedziałek na wypożyczających będą czekały cukierki, lizaki, paluszki. Do zobaczenia w bibliotece.

WSO