Manipulatorzy, którzy nie mogą cię pokonać, będą wpadać w szał

Czasami podwładny będzie próbował tobą manipulować, wykorzystując twoje słabe strony, na przykład zdolność współczucia. Kiedy spostrzeżesz, że jest to pewna taktyka, posłuż się korą mózgową i skoncentruj się na istocie rzeczy. Możesz, na przykład, stwierdzić: „Dobrze, możemy o tym pomówić, ale chcę, żebyś wiedział, że w żadnym wypadku nie zamierzam zmienić terminu oddania sprawozdania. Jeżeli chcesz, porozmawiajmy jeszcze o chorobie twojej babci, ale uważam, że powinniśmy postawić sprawę jasno: termin nie zostanie zmieniony”.

W tej sytuacji manipulatorzy niemal zawsze zmieniają temat, zadając pytanie. Spodziewają się, że wciągną cię w następną sprawę po to, by cię podejść i uzyskać to, o co im chodzi, w inny sposób. Pamiętaj, że nie musisz odpowiadać na pytanie. Zawsze możesz powiedzieć: „W porządku, chętnie odpowiem na to pytanie, ale chcę, żeby było jasne, że nie zamierzam zmienić terminu.”

Mogą wtedy często zachowywać się tak, jakby nie słyszeli, o czym mówisz. Musisz wówczas uzyskać jakieś słowne potwierdzenie tego, że jednak cię usłyszeli, zanim przejdziesz do następnej sprawy. Jeżeli to zrobisz, manipulacja obróci się wniwecz, kiedy gad zrozumie wreszcie, że nie dostanie tego, czego chce.

Żaden z rodzajów manipulacji omówionych w tym rozdziale nie okaże się skuteczny, o ile ty nie będziesz reagował Mózgiem Dinozaura. Ludzie nie wykorzystują tych, którzy myślą. Ważną sprawą jest, by uświadomić sobie uczucie ściskania w dołku, które oznacza: „Ktoś usiłuje mną manipulować”. Jest to sygnał do zachowania spokoju i przeczekania tego uczucia, zanim podejmie się jakiekolwiek działanie. Zanim coś zrobisz, musisz jasno zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje.

Zdecyduj, czego chcesz, i spraw, by twoje zachowanie odpowiadało nie celom manipulatora, ale twoim własnym. Nie bój się unikać odpowiedzi na pytania, jeżeli służą one taktyce manipulacji lub odwracania twojej uwagi.

Musisz także przystać na to, że ludzie będą na ciebie wściekli. Manipulatorzy, którzy nie mogą cię pokonać, będą wpadać w szał. Jeżeli unikniesz reakcji sprowokowanej przez twój Mózg Dinozaura, ich gniew spłynie po tobie jak woda po kaczce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>