Manipulacja

Manipulacja to paskudne słowo. Kiedy o niej mówimy, opisujemy naginanie ludzi do naszej woli, przekręcanie słów, wywieranie nacisku, przypieranie do muru. Kiedy pomyśli się o uczuciach, których doświadcza osoba manipulowana – o rozdarciu, o ściśniętym żołądku – nie można się dziwić, że posługujemy się takimi właśnie obrazami.

Znamy to uczucie, ale czym ono właściwie jest? Manipulacja polega po prostu na zepchnięciu cię na pozycje Mózgu Dinozaura po to, by następnie wykorzystać jego ograniczenie i łatwe do przewidzenia wzory reakcji by panować nad tobą wtedy, kiedy wcale tego nie chcesz. Niemal wszystkie rodzaje manipulacji wykorzystują jedną z następujących strategii:

Zastraszanie i urządzanie scen. Niepisana reguła, zgodnie z którą postępują manipulatorzy, polega na tym, że są dokuczliwi, więc ustępuje im się po to, by się ich pozbyć. Tę technikę można często zaobserwować w restauracjach: rozzuchwalony gad grozi i narzeka dopóty, dopóki kierownik sali nie wskaże mu stolika, nie chcąc, by tyran przeszkadzał innym gościom. Ten rodzaj zastraszania występuje także w biurze.

Roger wyznaje teorię zarządzania, zgodnie z którą cichy personel to szczęśliwy personel. Organizuje zebrania zespołu, na których omawia się różne sprawy, ale wszyscy wiedzą, że wypowiadając uwagi krytyczne, narażą się na szyderstwa i gniew Rogera. Wprawdzie powiada on: „Moje drzwi stoją dla was otworem”, lecz dotyczy to rozmów o futbolu, a każdy, kto spróbuje wygłosić krytyczną uwagę na temat Rogera lub jego sposobu prowadzenia interesów, znajdzie się natychmiast na czarnej liście.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>