Koncepcja - Szkoła nr5

Koncepcja

Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Koncepcja
   Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S.), powołane z inicjatywy PZPS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 roku, skupiają szerokie grono tych uczniów, którzy w siatkówkę grają na wyższym poziomie i w większości uczęszczają do klas ze specjalistycznym siatkarskim wychowaniem fizycznym.

W skład S.O.S. wchodzą trzy klasy ze specjalizacją siatkówki z czterech gimnazjów oraz jedna szkoła z terytorialnie nieodległego liceum, tak by możliwa była współpraca struktur i nauczycieli, a uczniowie po zakończeniu gimnazjów mogli kontynuować edukację siatkarską w liceum bliskim ich miejscu zamieszkania. W strukturach programu chodzi także o to, aby kształcić młodzież według jednego programu nauczania siatkówki i według tych samych założeń. Wszystkie zadania mają być rejestrowane i raportowane, by realizacja programu pozostawała w zgodzie z założeniami.

S.O.S. w całej Polsce zrzesza 3035 dzieci, 207 nauczycieli, 225 klas. Pierwsze klasy gimnazjum to 54% ośrodków z całej Polski, drugie klasy to 25% a trzecie to 21%.
S.O.S. to 16 województw, 32 ośrodki, 4 regiony.

Koordynatorem regionalnym w województwie mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim jest Krzysztof Felczak
Koordynatorem wojewódzkim naszego S.O.S. jest Dariusz Fryszkowski. Do mazowieckiego S.O.S. oprócz naszej szkoły należą Gimnazjum nr 1 Ostrołęka, Gimnazjum Przysucha, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Siedlcach oraz V LO Radom.
W naszej szkole programem S.O.S. zostało objętych 57 uczniów gimnazjum: 20 z kl. I, 18 z kl. II oraz 19 z klasy III.