Jak rozwścieczyć kolegów? – rozwinięcie

Wszyscy znamy takich ludzi jak Donald. Często mówimy o nich, posługując się potoczną nazwą pewnej części ciała i uważamy, że ta nazwa świadczy sama za siebie. Wiemy, że tacy ludzie potrafią nas rozgniewać, ale rzadko zastanawiamy się nad tym, jak to robią. Poradniki milczały na ten temat – do tej pory.

Donald zachowuje się jak dinozaur u władzy, publicznie okazując agresywną postawę wobec pracowników biura. Swoim agresywnym zachowaniem daje do zrozumienia, że uważa się za tak ważnego, iż nikt nie może mu się przeciwstawić. Zachęca Mózgi Dinozaurów innych ludzi, by wypowiedziały mu wojnę. A jednak większość ludzi tego nie zrobi, ponieważ zajmują nieco niższą pozycję w hierarchii albo otrzymali staranne wychowanie.

Jeżeli nie odpłacimy Donaldowi pięknym za nadobne, nasze Mózgi Dinozaurów stwierdzą, że ten nie myli się w ocenie naszej pozycji. Jeżeli jednak zrewanżujemy mu się tym samym, kora mózgowa powie nam, że zostaniemy ukarani przez równych sobie albo przez siebie samych. To właśnie ten wewnętrzny konflikt wywołuje nasz gniew.

Żądania Donalda wskazywały, że ma on władzę nad głównym księgowym. Wynikało z nich także, że nie wystarczy prośba, by księgowy wykonał swoją pracę dobrze i na czas. Gdyby Donald obserwował jego reakcję, mógłby zauważyć wściekłe spojrzenie, które mówiło: „Stan najwyższego pogotowia! Przygotować się do ataku! Odparować cios!”

Księgowy mógłby zareagować na apodyktyczne zachowanie Donalda, chowając analizę kosztów, której ów się domagał, głęboko w schowku biurka. Donald mógłby mówić o dużym szczęściu, gdyby otrzymał dane przed Bożym Narodzeniem. (Zemsta jest, oczywiście, także aktem agresji, ale nie trzeba mówić o tym księgowemu, by nie zepsuć mu zabawy.)

Nie każdy potrafi być tak arogancki jak Donald. Jeżeli masz mniejsze ambicje, możesz rozwścieczać innych z równie dobrym skutkiem, korzystając z jednego z prawdziwych i wypróbowanych sposobów. Gdy skorzystasz z rad zamieszczonych w tym rozdziale, ludzie, mówiąc o tobie, będą odwoływać się do tej samej nazwy, którą posługują się w stosunku do Donalda. Obiecuję ci to! Jeżeli nie uda ci się nikogo rozwścieczyć, daj mi znać, a wydam oświadczenie, w którym wszystko odwołam.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>