Jak pracuje Mózg Dinozaura?

Aby zrozumieć, jak pracuje ów mózg, wyobraźmy sobie, że mamy w głowie dwóch małych menedżerów. Każdy z nich odpowiada jednej z dwóch części mózgu, pierwszy – korze mózgowej, drugi – Mózgowi Dinozaura. (Pomijamy układ obwodowy. Ujmując rzecz w pewnym uproszczeniu, można powiedzieć, że większość jego funkcji mieści w sobie działanie Mózgu Dinozaura.) Praca obu szefów polega na tym samym: trzeba dopilnować, by ciało robiło wszystko to, co konieczne do przetrwania i do szczęścia.

Pierwszy szef, Kora Mózgowa, jest rozsądny, zaradny i niekiedy trochę ograniczony. Nosi garnitur w rodzaju tych, o których piszą w periodykach typu „Strój i Sukces”. W biurze Kory Mózgowej piętrzą się pod sam sufit stosy podręczników, notatek na temat wcześniejszych doświadczeń zawodowych, komentarzy, poradników menedżerskich i taśm z nagraniami pobudzającymi do pracy. Szuflady biurka są pełne jego własnych zapisków i list spraw do załatwienia. Wszystkie te instrukcje są autorytatywne i szczegółowe, bywają oschłe i, jak to w życiu, niekompletne, sprzeczne i mylące.

Drugi szef, Dinozaur, bywa postacią barwną. Budzi żywe emocje, gdy przemierza swoje biuro, odziany w kraciastą, sportową marynarkę. W jednej sekundzie potrafi wywołać ogólne poruszenie. Jego biuro zdobią jego własne fotografie, na których ściska dłonie wybitnym osobistościom, nalepki, śmieszne rysunki, ogryzione kości i brudne filiżanki po kawie, a także rozmaite zadziwiająco piękne i proste przedmioty. Na ścianach wiszą dyplomy oprawione w ramki w szufladach leżą stosy nagan.

Dinozaury żyją na świecie od milionów lat, lecz jego poradnik menedżerski mieści się w jednym tomie. Krótki wykład taktyki i sposobów postępowania, stosowanych we wszystkich sytuacjach. Bezpośredni, na temat i czasami błędny.

Obaj szefowie są w nas, w obu częściach naszego mózgu. Gdyby pracowali wspólnie, mogliby wiele osiągnąć. Jednak najczęściej nie potrafią działać razem. Czasami pracujemy logicznie i racjonalnie, tak jak Kora Mózgowa. Innym razem, jak w przypadku Dinozaura, nasz styl działania jest prowokujący, natchniony i emocjonalny. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób doświadczamy istnienia tych skłóconych jednostek, Kory i Dinozaura, po to, by lepiej uświadomić sobie ich obecność.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>