Jak postępować ze starymi dinozaurami? część 2

Największe wrażenie możesz zrobić wtedy, kiedy wzbogacisz jeden z banałów wygłaszanych przez starego dinozaura. Jeżeli uda ci się znaleźć podobne stwierdzenie Abrahama Lincolna lub Henry’ego Forda, jeżeli zdołasz zacytować fakty i liczby na poparcie standardowych historyjek starego dinozaura, nic – ani twoje oceny, ani pomysły, ani rekomendacje – nie przekona go lepiej o twej nieprzeciętnej inteligencji i zdolnościach.

Według szefa inteligencja polega na tym, że się go słucha i, wierzcie mi, zwykle jest czego posłuchać. Jeżeli wyłączysz się i powiesz sobie: „Znowu te same stare bzdury”, z pewnością stracisz coś ważnego, choćby tylko możliwość zorientowania się, w jaki sposób myślą starsi od ciebie.

Jeżeli stary dinozaur mówi, wskazując palcem na niebo albo gdy powtarza to samo zdanie kilka razy, możesz być pewny, że wysoko ceni sobie fakt znalezienia słuchacza. Te oratorskie gesty oznaczają, że uważa to, co mówi, za niezwykle ważne. Jeżeli chcesz, by sądził, że jesteś bystry, zachowuj się tak, jakbyś był tego samego zdania.

– 2. Bądź przyjacielski. Dotyczy to zarówno twojego postępowania ze starymi dinozaurami, jak i z rówieśnikami. Spotykaj się z tyloma starymi dinozaurami, z iloma tylko się da. To dobry pomysł, żeby ktoś cię przedstawił. Musisz pokazać, że nazwisko i legenda starego gada nie są ci obce. Powiedz, na przykład: „Ach, to pan Mikę Goldberg, twórca sukcesu Cudownej Nakrętki! Omawialiśmy rozwój tego projektu na zajęciach w szkole biznesu.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>