Jak odnawiać przyjaźnie?

Jeżeli podjąłeś już decyzję, by znaleźć trochę czasu dla przyjaciół, oto kilka pomysłów, które przydadzą się na początek:

– 1. Zrozum, że musisz dołożyć pewnych starań, aby stać się przystępnym.

Pomyśl o tym, by poznać ludzi spoza twojego kręgu zawodowego, z którymi łączą cię jakieś wspólne zainteresowania. Wielkie przyjaźnie zaczynały się często w sobotnie popołudnia od sąsiedzkich rozmów na temat kosiarki do trawy. Może zgłosiłeś się już na ochotnika do pomocy drużynie sportowej twojego dziecka lub wstąpiłeś do klubu rodziców przy kościele? Może pracujesz społecznie na rzecz miejscowej szkoły lub zajmujesz się zbiórką żywności dla rodzin żyjących w niedostatku?

Każda z tych sytuacji stwarza naturalne warunki do zawierania przyjaźni. Nie będziesz przecież stercza! na dziecięcym boisku, gorączkowo nawiązując kontakty z plikiem wizytówek w ręku. Będziesz siedział na ławce z innymi mamusiami i tatusiami, kibicując dzieciom i gawędząc w momentach mniejszego napięcia. To nic wielkiego. Będzie to wspaniałe miejsce, by znaleźć podobnego sobie zagorzałego kibica Chicago Cubs albo bratnią duszę, która wyzna, że – podobnie jak ty – wolałaby teraz siedzieć w domu i grać w szachy.

– 2. Nie spodziewaj się, że inni skontaktują się z tobą. Sam uczyń pierwszy krok. Zaproś kogoś na lunch lub obiad. Umów się na konkretny termin, zamiast wystosować niejasne zaproszenie: „Musimy się kiedyś umówić”. Dla samotnego dinozaura owo „kiedyś” nie nastąpi nigdy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>