Jak należy postępować z kimś, kto zajadle broni swojego terytorium?

Herb potrafi dokonywać cudów z komputerem. Wszyscy w przedsiębiorstwie wiedzą, że tylko on zna się na wszystkim, co dotyczy nowego, skomplikowanego oprogramowania. Jeżeli ktoś potrzebuje danych komputerowych, powinien porozumieć się z Herbem. Herb jest bardzo uprzejmy i uczynny i nikt nie narzeka na to, że musi długo czekać na informacje. A jednak Herb wściekł się i zirytował, kiedy kilku menedżerów z wydziału zaczęło grzebać w systemie komputerowym i stwierdziło, iż nie jest to wcale tak skomplikowane, jak twierdzi! Herb. Kiedy jeden z nich poprosił o dostęp do informacji na temat programowania, usłyszał od Herba, że nie ma o tym zielonego pojęcia, a wszyscy wiedzą, jak niebezpieczne jest to, kiedy ktoś niedouczony zabiera się do rzeczy.

Mózg Dinozaura, którym posłużył się Herb, zdefiniował komputery jako swoje terytorium. Gdyby wszyscy znali się na nich, Herb straciłby grunt pod nogami. Mniejsza o to, co przynosi korzyść przedsiębiorstwu. Mózg Dinozaura uznał zainteresowanie menedżerów za zagrożenie, więc Herb podjął walkę, złoszcząc się i wysuwając pozornie logiczne argumenty.

Herb z własnej woli zajął niebezpieczną pozycję człowieka, który przeciwstawia się postępowi. Jego Mózg Dinozaura uznaje to za jedyny sposób przetrwania. Kora mózgowa mogłaby poddać mu myśl, że zdobyłby wysoką pozycję i autorytet, gdyby zorganizował kursy komputerowe dla całego przedsiębiorstwa, ale to prawdopodobnie nie przyjdzie mu do głowy.

Zachowania terytorialne wydają się małostkowe i nieistotne, co sprawia, że ludzie nie traktują ich poważnie i niekiedy celowo naruszają cudze granice. Taki pogląd na sprawę także nie jest racjonalny i, podobnie jak poczucie własności terenu, rodzi się w Mózgu Dinozaura.

Od czasu do czasu wszyscy wykazujemy ambicje imperialistyczne czujemy wewnętrzny przymus naruszania cudzych granic i, jeżeli właściciele nie bronią swych terenów, obejmujemy je w posiadanie. Stąd biorą się wszystkie odwieczne walki w pracy. Były i zawsze będą, dlatego musisz poznać ich zasady. W dalszej części rozdziału zajmiemy się sposobami zapobiegania tym walkom.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>