Instynkiy i emocje

Instynkty to złożone wzory zachowania „przyłączone” do systemu. Ptaki, które nigdy nie leciały na południe, potrafią nieomylnie przemierzyć tysiące mil i powrócić w to samo miejsce wszystkie gady walczą w podobny sposób. W mózgu ludzkim instynktowne wzory związane z gniewem, strachem, seksem, terytorium i hierarchiami społecznymi często znajdują wyraz na co dzień, w pracy. Mimo iż posługiwanie się nimi nie prowadzi do sukcesu, wydają się prawdziwe i tak naturalne, ponieważ pochodzą z wewnątrz. Są to nieświadome programy, które sprawiają, że opuszczamy biuro, kręcąc głową i zadając sobie pytanie: „Dlaczego to zrobiłem?”.

Aktywności mózgu doświadczamy przeważnie za pomocą ciała, nie zaś umysłem. Emocje, na przykład, wyzwalają się dzięki mózgowi, ale powodują zmiany w mięśniach, hormonach i organach ciała. Czy pamiętasz, jak krew uderzyła ci do głowy, kiedy dostałeś awans? Nie doświadczyłeś tego za pośrednictwem słów i obrazów to dokonało się gdzieś w twoim ciele. Impulsy pochodzące z głębi organizmu to główne narzędzia, za pomocą których Dinozaur sprawuje władzę.

Na dłuższą metę kora mózgowa jest w stanie kontrolować Mózg Dinozaura, ponieważ jest bardziej przebiegła. Musi jednak uporać się z chaosem, niezdecydowaniem i sprzecznościami. Mózg Dinozaura, podobnie jak były szef Białego Domu Alexander Haig, oświadcza często: „Ja tu rządzę”, zwłaszcza w sytuacjach, w których w grę wchodzi zagrożenie, terytorium lub seks.

W związku z pewnymi wydarzeniami ludzie automatycznie skłaniają się ku reakcji dinozaura. Zapowiedzią tej reakcji jest towarzyszący jej bojowy okrzyk: „Zjeżdżaj stąd! Wiem, co trzeba robić”. W sytuacji kryzysowej taka reakcja bywa niezbędna, lecz Mózg Dinozaura potrafi zrobić kryzys ze wszystkiego. Taką technikę nazywa się niekiedy „zarządzaniem na gorąco”.

Etologowie, którzy zajmują się badaniem instynktów, nazywają bodźce wywołujące instynktowne wzory wyzwalaczami. Najpotężniejszym wyzwalaczem jest widok Mózgu Dinozaura przy pracy – gdy obserwujemy łub słyszymy ludzi zachowujących się według schematów Reakcji Gada.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>