Etyka pracoholika

Adam to klasyczny pracohoiik. Pracuje w niesamowitych godzinach: zaczyna o siódmej rano i kończy o ósmej albo i dziewiątej wieczór. Osiąga wiele, ale wielkim kosztem. Kiedy przerywa pracę lub jedzie na wakacje, uważa się za leniucha i zwykle spędza czas na rozmyślaniu o zadaniach, które czekają w biurze. Nawet jego zainteresowania łączą się z pracą.

Adam dzieli sprawy życiowe na ważne i nieważne. Ważna jest praca, pieniądze, osiągnięcia, obowiązki. Wszystko inne nie ma znaczenia. Jego rodzina gorąco pragnie, by sprawy i uczucia jej członków znalazły się na liście spraw ważnych.

O ludziach typu Adama mówiło się zwykle: „Och, zaharuje się na śmierć. Dostanie zawału”. Taki system wartości pojawił się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w naszych Mózgach Dinozaurów, dzielących ludzi na dobrych i złych i traktujących atak serca jako karę za zło, nie zaś chorobę.

Ostatnie badania i obecny system wartości pozwalają stwierdzić, że w przypadku Adama ryzyko zgonu na zawał serca nie jest prawdopodobnie większe, niż w przypadku ludzi, którzy nie chcą brać na siebie odpowiedzialności, zwłaszcza jeśli Adam nie jest człowiekiem wybuchowym. A jednak kariery ludzi typu Adama mają pewne wady.

Po pierwsze, Adam nie ogarnia wzrokiem całości spraw. Zazwyczaj ludzie podobni do niego czepiają się drobiazgów i zdarza się, że umykają im z pola widzenia ogólne prawidłowości, na przykład takie, które ułatwiłyby pracę. Rzecz w tym, że nie cenią sobie łatwej pracy. Cenią to, co wymaga ciężkiej, wielogodzinnej harówki.

Po drugie, pracoholicy często padają ofiarą własnego perfekcjoniz- mu. Muszą wykonać każdą pracę, nawet najdrobniejszą, najlepiej jak potrafią. Ponieważ doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, ludzie muszą decydować, które sprawy będą załatwiać bez większego zaangażowania. Inaczej nigdy nie zrobią niczego. Nie Adam. Adamowie tego świata z pewnością nie działają skutecznie. Tracą wiele czasu, doskonaląc rzeczy, które nie zawsze są warte doskonalenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>